iş görüşmesinde yapılması gerekenler
Gençlere tiyolar

Yöneticilerden İş Görüşmesi Önerileri

Hepimiz iş görüşmesinde dikkat edilecek konuları hep merak etmişizdir. Yöneticiler, kendi iş görüşmelerindeki detayları anlatarak, gençlere ne yapmaları gerektiğini anlattılar.

Gökhan Erel, ilk iş görüşmesi ile ilgili bir gün boyunca eleme usulü iş görüşmesi yapıldığını söyledi. En sonunda sekiz kişi arasından kendisinin seçilmesi ile iş görüşmesi tamamlanmış. Gençlere iş görüşmesi önerisi ise görüşmeden önce şirketin ne durumda olduğunu ve nereye gitmek istediğini bilmek, sizden ne isteneceği hakkında tahminde bulunmak, görüşmeyi yapacak kişi hakkında bilgi toplamaktır.

Pınar Abay, mezun olmadan hangi sektörde çalışacağına karar vermiş. Hatta McKinsey beklentileri ile örtüştüğü için burada çalışmaya dahi karar vermiş. İş görüşmesi önerisi ise Erel’in önerisi ile aynı. Şirketi çok iyi araştırmak en önemli çalışma olduğunu vurguluyor. Geleceğinizdeki size ulaşmanızda bu şirketin etkisi olacak mı bunun cevabını mutlaka almalısınız. Gençlere kariyerleri ile ilgili başka bir konudaki önerisi ise her gün öğrenilecek yeni bilgiler, kazanılacak yeni deneyimler olacağını ve kendilerini bunlara kapatmamaları gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, her gün bir önceki günden dersler çıkartmaları lazım.

Cenk Pınar gençlere iş görüşmesi önerisi de aynı. İş görüşmesi öncesi şirket hakkında geniş bir araştırma yapmaları şart. Hatta kendisi görüşmeden önce bir çok mağazasını ziyaret etmiş ve notlar almış. İş görüşmesine geç kalmamak için randevu yerine nasıl gidebileceğini anlamak için bir gün öncesinden gitmiş. Girip çıkan kişilerin kıyafetlerine bakarak şirket kültürüne uygun kıyafetin ne olduğunu gözlemleyip ertesi gün iş görüşmesine ona uygun bir şekilde giyinmiş.

Mehmet Özdemir, ilk iş görüşmesinde aşırı heyecanlı olduğunu ve önemli olan bir çok soruyu soramadığından şikayetçi. Gençlere iş görüşmesi önerisini şu şekilde anlatıyor: şimdiki aklım olsa ne kadar ücret alacağımı ve başarılı olmam halinde nasıl bir kariyer planlaması öngörüldüğünü sorardım.

Sonuç olarak Yöneticilerden İş Görüşmesi Önerilerini toparlarsak, firmaların geçmişi ve geleceği hakkında bilgi toplayıp, siz firmaya nasıl katkı verebilirsiniz ve başarılı olmanız durumunda nasıl bir kariyer planlandığını bilmeniz sizin için çok daha verimli olur.

İş görüşmesinde dikkat edilecek konular, Yöneticilerden İş Görüşmesi Önerileri

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.