Yeni annelerin yüzde 10’u trafik canavarı!

Amacımız ayrıştırma ve genelleme yapmak değil ama araştırmaların sonucunu bildirmek durumundayız. Çok iyi yeni anne şöförler olabileceği gibi dikkatsiz babalar da mutlaka vardır…

Yapılan araştırmalara göre trafikte bayanlardan en çok kaza yapanların yeni anne olan kadınlar olduğu ortaya çıktı. Uykusuzluğun yanı sıra yaptıkları diğer hatalar yüzünden yeni anneler trafik canavarı oluyor. Amerikan Bebek ve Çocuk Güvenliği’nin yaptığı araştırmaya göre, kadınlar doğumdan sonra dikkatsiz araba kullandıklarını kabul ediyorlar. Araştırma sonuçlarına göre ise annelerin yüzde 10’u trafik kazası yapmış.

Yeni annelerin arabalarında çocukları varken dikkatsiz araba kullandıkları için kaza yaptıkları ortaya çıktı. Uykusuzluk, yapılan yanlışların yanı sıra akılları arabadaki bebekte olan yeni annelerin kaza yapma riskleri de artıyor. Yeni annelerin yüzde 10’u araçta bebek varken kaza yaptı. Bu oran ise normal sürücülerin bir kaç katı.

Arabada bebekleri olan anneler telefonla konuşurken, mesaj yazarken, makyaj yaparken ya da bebekleri ile ilgilenirken kaza riskini arttırıyorlar. Araştırmaya göre, yeni annelerin yüzde 78’i telefonla konuşurken, yüzde 28’i mesaj okuma ve yazmayla uğraşıyor.

Uzmanlara göre yeni annelerin araç kullanırken yanlarına bebeklerini almamaları gerektiğini vurguluyor. Çünkü bebekler ağladığında ya da bir istekte bulunduğunda annelerin dikkatleri daha çok dağılıyor.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ezgi Mola Kimdir

Ezgi Mola Kimdir? Ezgi Mola 29 Mart 1983 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tüm Türkiye, onu tiyatro, …