varis
varis

Varis

        Özellikle estetik açıdan kadınların can sıkıntısı olan varisler bazen ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

         Toplardamarların anormal genişlemesi olarak tanımlanan varisleri, kılcal olanlar (çoğu kez estetik problem) ve ciltten dışarıya kabararak büyük parmak gibi çıkıntılar oluşturanlar (sağlık problemi) olarak iki grupta topluyoruz.

Varisler neden oluşur?

          Sıklıkla kapakçıkların yetersiz çalışması sebep olur. Damar içindeki kan akışı tek yönlüdür. Bunu damar içindeki kapakçıklar sağlar. Bu kapakçıklar kan yukarı doğru giderken açıldıktan sonra kapanarak kanın geri dönmesini engeller. Bu kapakçıklardan özellikle kasık altındaki damarlarda boylu boyunca onlarca vardır. Ayakta durduğumuz zaman yer çekiminin etkisiyle toplardamarın içindeki kan aşağı doğru birikme eğilimi gösterir. Bu kapakçıklardan bir ya da birkaçı bozuk olduğunda pompalanan kan damarın içine geri döner ve damarın içindeki kan miktarı artar. Bu durumda fizik kuralı gereği organizma basıncı düşürmek için damarın çapını arttırır. Böylece normalde görmediğimiz damarlar genişleyerek görünür hale gelir ve varis oluşur.

Kimler risk altında?

           1-Kadınlar. (Kadınlık hormonları damarların düz kaslarında gevşemeye yol açar. Gebelik sırasında rahim içindeki bebeğin rahat bir ortama girmesi, orada büyümesi ve düşmemesi gerekiyor. Uterusun yani rahimin düz kasları gebelik sırasında gevşiyor. Bu düz kaslar bütün organlarda, damarların yapısında da var. Dolayısıyla o hormonlar bebek düşmesin diye rahimin içindeki düz kasları genişletirken damarlardaki düz kasları da genişletiyor ve böylece damarlar genişlemeye başlıyor.)

           2-Ailesinde varis geçmişi olanlar

           3-Yaşlandıkça

           4-Obezite

           5-Çok uzun süre ayakta kalarak çalışanlarda (tezgâhtarlar, öğretmenler, doktorlar, hemşireler vb )

Tanısı nasıl konur?

           1-Fizik Muayene

           2-Renkli Doppler (Tedavi planlaması için) Ayakta yapılmalıdır. Nasıl bir ameliyata veya nasıl bir tedaviye ihtiyacı olduğu ve bu tedaviden ne kadar fayda göreceği rahatlıkla anlaşılır.

Varis Tedavisi

            İnce bir iğne deliğinden verdiğimiz radyo dalgalarıyla veya lazerle sabah ameliyat olup akşam işlerine bile devam edebiliyorlar. Hastalıklı damarı kapatmak için yapıştırıcı kullanmak. Adeta Japon yapıştırıcı gibi bir tutkalı damarın içine veriyoruz ve hastalıklı olan damarı ortadan kaldırıyoruz

Ne zaman ameliyat gereklidir?

            Çok büyük pakeler oluştuysa (damarlar dışarıdan çok belirgin hale geldiyse ) ameliyat yapmakta fayda vardır.

             Çok basit birkaç tane ortaya çıktıysa yakın gelecekte bir tedavi metodu ya da ameliyat planlamakta fayda var. Varis damarları içinde pıhtılar oluştuğu için komplikasyon riski artar.

Komplikasyonları

             VARİS içinde oluşan PIHTI kopup akciğere atmaz.

              Ayak bileğinde tedavi edilmeyen varislerde “venözülser” dediğimiz yaralar çıkabilir. Bunların ortaya çıkması 7 ile 17 yıl arasında sürer. Başlangıçta ayak bileğinde özellikle iç taraflarda ufak kahverengi lekelenmeler oluşur, daha sonra buralar gittikçe incelir, bazen üzerlerinde beyaz bir nokta ortaya çıkar, ondan sonra da yaraya geçer.

Dopplerinde her kaçağı olan ameliyat olmalı mı?

             Kapakçıkların bozulması sonucu damarlarımızda kaçaklar olur. Yukarı gitmesi gereken kan ne yapıyor, aşağı doğru kaçıyor, bu kaçak dopplerde tespit edildiğinde, kaçağın şiddetine, damar içinde ne kadar hasar bıraktığına bakılır. Minik bir kaçakta hemen ameliyat olmaya gerek yoktur.6 ayda veya senede bir kere ultrasonla bakılır. Varis çorabı kullanılır. Belki de yıllarca hiç ameliyat olmadan sağlam damar korunabilir.

              Bu damar yani varise neden olan damar bizim yedek damar olarak bildiğimiz ve by pass ameliyatında kullandığımız damardır. VARİS AMELİYATI SONRASI BY—PASS ŞANSI KAYBEDİLMİŞ Mİ OLUYOR? Hayır, vücudumuzda bunun gibi alternatif birçok damar var. Kaldı ki damar çok deformeyse by- pass’ta kullanılamayacağı için korumaya da gerek yoktur.

Kaynak: Doktorum Yanımda- Prof. Dr. Murat Aksoy

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir