Tencere
Kap ve kacaklar

Tencere Çeşitleri ve Özellikleri

Kap ve Kacaklar Tipleri

Alüminyum

Her tür pişirme işlemi için uygundurlar. Gaz alevi üzerindeyken dibi tutabilir. Temizlenmesi güçtür. Zamanla özelliklerini yitirirler. Zaman içinde, dibi bonbelenebilir ve deforme olabilir. Plastik kulpları varsa fırına konmazlar.

Teflon

İdealdirler. Özellikle yağsız yemek tercih edenlerin gözdesidir. Yanmazlar ve kolaylıkla temizlenebilirler. Özelliğinin kaybolmaması için kesinlikle metal sürmemeli ve deterjanla yıkanmamalıdır. Ilık su ve sünger yardımıyla kolayca temizlenebilirler. Uzun süre kullanılırsa, normal alüminyum haline gelir.

Sırlı Çelik

Sulu yemekler ve çorbalarda tercih edilir. Dış görünüşleri estetik olduğu için sofraya getirilebilirler. Doğrudan aleve değerlerse, alüminyumdan biraz daha kısa sürede, paslanmaz çeliğe oranla daha uzun sürede, dipleri tutabilir. Kullanım süresi kalitesine bağlıdır. Diplerindeki çizikler, artık eskidiğinin ve değiştirilmesi gerektiğinin habercisidir.

Demir

Genellikle kızartmalarda kullanılır. Uzun süre dayanırlar. Ömrünü uzatmak için kuru bir yerde korunmalıdır. İçinde yağ bırakılırsa kötü kokar.

Bakır

Yemeklerin lezzetine lezzet katar. Dipleri tuttuğunda, birkaç saat su içinde bırakılırlarsa, kolayca temizlenirler. Temizledikten sonra iyice kurutulmalıdır. Kalıcı lekeler yapabilir. Mutfaklarınızda raflarınız uygunsa, açıkta bırakabilirsiniz, böylelikle dekoratif bir görünüm sağlarsınız. Kısık ateşte ve uzun sürede yemek pişirmek uygundur. Temizliğinde deterjandan kaçınmak gerekir. İç kalayını bozabilirsiniz. En az 2 yılda bir kalaylatılmalıdır. Günümüz mutfaklarında son derece gelişmiş materyaller olsa bile, lezzet sahipleri, hala bazı yemekler için özellikle bu tip kapları seçer.

Pyrex (Cam Kaplar)

Ateşe dayanıklıdırlar. Mikrodalga fırınlarda da rahatça kullanılırlar ve temizliği kolaydır. Ancak yine de kalitesinden emin olmanızı tavsiye ederiz. Ateşten alıp aniden soğuk ile temas ettiğinde çatlayabilirler.

Seramik veya Porselen

Cam kaplar için söylediklerimiz, bu tip kaplar içinde geçerlidir. Bulaşık teli ile çizilebilirler. Özenle kullanılmalıdırlar.

Toprak Kaplar

Uzun sürede pişirilen bazı yemekler için ideal kaplardır. Sonuçları mükemmeldir. Sıcaklığın, dipte eşit oranlarda yayılmasından dolayı dibi tutmaz. Temizlenmesi kolaydır. Tel kullanılmamalıdır. Üzerindeki sır, bu tip kapların özelliğidir. Sertçe temizlendiğinde sırrı kaybolur. Bu durumda da saksı olarak kullanabilirsiniz.

Düdüklü Tencere

Gelişmiş modelleri ile büyük kullanım rahatlığı ve emniyet sağlar. Kullanım kılavuzu dikkatlice okunmalı ve üzerinde yazılanlara uyulmalıdır. Sistem olarak hepsi aynıdır. Boşaltma supabı “yerçekimi” ilkesine dayanır. Kendi ağırlığının yardımıyla, kendi deliğini kapatır. Buhar, bu deliğe basınç uygularken oynar bölümden daha fazla bir güçle yukarı doğru iter. Fazla duman delikten çıkar, buhar çıktığında ateş kısılmalıdır.

Mutfak Gereçleri arıyorsanız, cümle başındaki “mutfak gereçleri” kelime grubunu tıklayın.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.