Tatil Cennetleri

OLİMPOS-ÇIRALI-ADRASAN-KUMLUCA ANTALYA

Olimpos, tarih boyunca mitolojiye konu olmuştur. Korunaklı bir koy yapısı nedeniyle korsanların uğrak yeri olmuştur.Yaklaşık olarak 3100m2’lik sahili, doğal bitki örtüleri ve carretta carettaları ile tam bir doğa alanı. Ağaç evler ve kamp yerleri ile doğaya doyacağınız bir yer. Otel konsepti olmaması nedeniyle çok fazla turist çekmiyor sanılsada hiç boş yer bulamayacağınız bir yer. Gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızı gerekiyor.

Kesin olarak yerleşim tarihi bilinmemesine rağmen, M.Ö. 68-78 yıllındaki Likya Konfederasyon sikkelerinde Olimposun adı geçmektedir.. 15. yy’da Fatih Sultan Mehmet öncülüğünde Osmanlı İmparatorluğuna katılan Olimpos, askeri kamp olarak kullanılmıştır.

Ören yeri, turistlerin gezmekten keyif aldığı bir antik kenttir. Giriş ücretli olmasına ragmen alacağınız müze kart ile çok uygun bir fiyata denk gelmektedir.Ören yeri girişinden, antik kentin kalıntılarını izleyerek ve yaklaşık 1 km yürüyerek Olimpos sahiline ulaşılabilirsiniz. Size tavsiyem öğlen saatlerinde yürümeyin, oldukça sıcak olduğunu unutmayın.

Çıralı ile Olimpos sahili bitişik olduğundan Çıralı ağaç evlerinde de kalabilirsiniz. Açıkçası Çıralı biraz daha uygun fiyatlı olmaktadır. (Yine de karar sizin tabiki.) İster Çıralı’da kalın ister Olimpos’ta kalın ama mutlaka caretta carettaların yumurtalarından çıkma anlarını izleyin. Çok ilginç bir duygu. Görevli arkadaşlar size hangi saatte gelmenizi söyleyecektir ama şunu kesinlikle unutmayın onların ortamında olan siz ve bizleriz dolaysıyla çok sesli konuşup ve çok kalabalık bir grup ile ziyarete gitmeyin.

Bir diğer dikkat edilecek husus, Çıralı ve Olimpos sahillerinde şemsiye açmak ve kuma saplamak kesinlikle yasak. Sizin yerini bilemediğiniz yerlerde kaplumbağaların yumurtaları olabilir. Görevliler tahmin ettikleri yerleri demirlerle çevriliyorlar ama gözlerinden kaçabilen noktalar olabileceği için lütfen şemsiye kullanmayın.

Olimpos’tan ayrılmadan yanar taş‘ı görmelisiniz. Kayaların yandığına çok şaşıracaksınız.

Son olarak, Ardasan sahillerini de görmenizi tavsiye ederim. Fakat emin olun Olimpos ve Çıralı iyi bir doğa tatili için cennettir.

Ardasan, yanar taş, Çıralı, Olimpos

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Halloween

Halloween

Film Amerikan yapım olan ve korku filmi türünde bir seri olan Halloween serisinin dördüncüsüdür. Filmin 2018 yılında vizyona gireceği düşünülüyor.