Tapering nedir. Fed tahvil alımlarını azaltacak mı

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bildiğiniz gibi Amerika pandemi nedeniyle halkının geçim sıkıntısı yaşamaması için bolca para bastı ve bu paraları halkına dağıttı. Bu dağıtılan paralar için tahvil sattı. Bu tahvil için verilen paralar Amerikan halkına dağıtıldı. Bir çok Amerikalı bu paralarla ihtiyaçlarını satın aldı. Bu ihtiyaçların sonu gelmediği gibi talepler lüks ürünlere kaymaya başladı. Eğer işsizlik sorunu çözülürse Fed (Amerika Merkez Bankası) para basma miktarını azaltacak yani tahvil alımlarını azaltacak. İşte biz tahvil alımlarının azaltılmasına tapering diyoruz.

Tapering Olunca Ne Olacak?

Açıkcası Tapering olunca ne olacak sorusu çok kritik bir konu. Ekonomimizi, daha doğrusu gelişmekte olan ülkelerin ekonomisini derinden vuracak. Amerika Merkez Bankası, tapering yaparken faizleri artıracak. Bu artan faizler nedeniyle, bir çok yatırımcı riskli bölgelerden yatırımlarını çekip güvenli ve faizi yükselen Amerika’ya yatıracaktır. Bu olay, maalesef TL ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin değerini azaltacaktır.

Tapering Öncesi Faizler Kaçtı?

Tapering söylentileri ekonomik çevrede konuşulsada tam olarak gerçekleşmediği için faizler ne olacak bilinmiyor fakat, pandemi öncesi ve sonrasına kısaca göz atalım.

Türkiye’de ilk covid hastası Mart 2020’de görülmüştü dolaysıyla Mart 2020’nin ilk günlerindeki Fed’in bildirdiği politika faizi yüzde 1-1,25 aralığındaydı. Pandeminin başlamasıyla, bir çok ülke gibi faizleri azaltan Amerika ekonomik sorunları azaltmak amacıyla yüzde 0-0,25 aralığına çekti. 18 Mart 2020’den itibaren faizlerde bir değişiklik yapmadı.

2022 yılında tapering’in başlayacağı, büyük bir beklenti haline gelmiş durumda. Faizler artacak ve tahvil alımları azalacak. Tabi ki, tahvil alımlarının azaltılmasıyla; faizlerin artırılması aynı anda olmayacak. Bu da, dolar artışının bir günde olmayacağı, zamana yayılacağını bilmemizi gerektirmekte.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

ATP Ticari Bilgisayar Halka Arz Ediliyor

Kurumsal yazılım firması ATP Ticari Bilgisayar Halka Arz Ediliyor. Talep toplama tarihi 27-28 Mayıs. Şirketin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir