Süt alırken nelere dikkat edilmeli
süt nasıl saklanmalı

Süt Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Süt ve süt ürünleri doğumdan ölüme kadar insan gelişiminin en önemli besinleridir. Besleyici değeri çok yüksek bir besin olan süt ve süt ürünleri tüm yaş grupları için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında da kullanılacak en iyi kaynaktır. Bu ürünleri gerek satın alırken gerekse evlerimizde kullanırken dikkat etmemiz gereken önemli konular var.

Mahalle aralarında satılan çiğ sütler alınmamalıdır.
Ambalajsız olarak satılan bu sütlere bekleme süresini uzatmak amacıyla karbonat, soda gibi maddeler katılmış olabilir. Hatta ve hatta sütün yağı alınıp su katılarak da hile yapılmış olabilir.
Üretimden itibaren soğuk zincirin kırılmadığından emin olunmalıdır, buzdolabı sıcaklığı dışında tutulan ürünler alınmamalıdır. Mahalle aralarında , sokaklarda satılan açık sütler tüketiciye ulaşana kadar soğuk zincir sağlanamadığından mikroorganizma yükü artabilir. Bu mikroorganizmalar yeterince ısıl işlem görmemiş süt ve süt ürünlerinde Brusella, Salmonella gibi hastalıklara da sebep olabilmektedir.
Açık olarak alınan ve evde kaynatılan sütte B1, B6, B12, C vitamini (folik asit) kaybı olabildiği gibi renk ve lezzet değişiklikleri olur. Bu nedenlerle her zaman orijinal ambalajlı pastörize veya uzun ömürlü (UHT) sütler alınmalıdır.
Kapalı kutularda orjinal ambalajında sütler alınırken son kullanma tarihine iyice bakılmalı ve son kullanma tarihi geçmiş ürünler tüketilmemelidir.
Hasarlı, yırtık, kırık, açılmış ambalajlı / paketli ürünler alınmamalıdır.
Süt ve süt ürünleri kısa zamanda tüketilecek kadar alınmalıdır.

Süt Nasıl Saklanmalıdır ?

Süt ve süt ürünleri alındıktan sonra en kısa sürede , vakit kaybedilmeden buzdolabına konulmalı ve orada muhafaza edilmelidir.
Cam şişede satışa sunulmuş pastörize süt sizin için en iyi seçim olabilir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.