şu çılgın Türkler
Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler- 8

…Sakarya Savaşının devamı 2

Çok uzun sürmüş birkaç meydan savaşından biri olan Sakarya Savaşı Türk ordusunun zaferiyle sona ermiştir.

                İsmet Paşa sonucu Başkomutan’a arz etti. “ 23 Ağustos’tan beri devam eden Sakarya Muharebesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Ordusu’nun kesin zaferi ile neticelenmiştir… Bütün düşman ordusu mağlup olarak ve bütünüyle nehir batısına atılmış bulunuyor… Sonuç 11.33’te resmen ilan edildi. M.Kemal İsmet Paşa’nın raporunu TBMM’ye vb… gönderdi. Başkomutanlık sekretaryasını kaldırdı. Grup yerine kolordu düzenine geçilmesini emretti ve genel seferberlik ilan etti.

                Ankara kabardı. Ulus meydanı bir Anadolu mahşeri oldu. Anadolu coştu. Kutlamalar yapıldı.

                Yeni Adana gazetesi Pozantı’da basılıyordu. İşgalci Fransızlara Ermeni kopuklara rağmen satıldı ve kapışıldı.

                İstanbul da işgal kuvvetleri alarma geçti… Akşam gazetesi ikinci baskı yaptı. Çocuklar gazeteleri dağıttılar.

                Hazırlığını bitiren Mürettep Tümen saat 14.00’te Sivrihisar’ı bastı… Kısa zamanda dağılıp 25 esir vererek kaçtılar… Tümen gerekli güvenlik önlemlerini alarak geceyi Sivrihisar’da geçirecekti

Başkomutan gönüllerini aldı: “Taarruz planının amacı, düşmanı Sakarya’ya döküp imha etmekti ama şimdiki gücümüz ve ordumuzun eğitim düzeyi düşmanı ancak yenmemize yetti. Üzülmeyin, vakit gelince de imha edeceğiz.

Üçer tümenli 5 kolordu kuruldu. Her kolordunun geniş bir karargâhı ve bağlı birlikleri olacaktı. 1.Kolordu komutanlığı Albay İzzettin Çalışlar

2.Kolordu komutanlığı Albay Selahattin Adil Bey

3. Kolordu komutanlığı Albay Kazım Özalp

4. Kolordu komutanlığı Albay Kemalettin Sami Gökçen

5. Kolordu (Süvari) komutanlığı Albay Fahrettin Altay

Mürettep Kolordu’nun yerine Kocaeli Grubu kuruldu. Komutanlığına Albay Deli Halit Bey getirildi.

İsmet Paşa, “Düşmanı hemen geri çekilmeye zorlayacağız.” dedi. Cephanemiz ve yeterli taşıtımız yok ama düşmanı yerinden oynatmak zorundayız. Sağdan soldan birliklerimiz ilerlemeye başlarsa benim bildiğim General Papulas çadırını toplar ve gider.

Yunan karargâhında herkes çok sinirliydi. Orduda 3.Kolordunun durumu hakkında bilgi yoktu… Papulas öfkeyle vurdu. “Şeytan alsın! Yine gerimize sızdı bunlar.”

Cephe komutanlığından gelen bir subay, Albay Kazım Bey’in rütbesinin mirlivalığa (tuğ generalliğiye) bildiren yazıyı getirmişti. Mirlivalığa yükselen 2.komutan da Albay Fahrettin Altay’dı.

M.Kemal Paşa ve komutanlar, yemeğe oturmuşlardı. Cephe karargâhının aşçısı iltimas geçmiş onun sevdiği yemekleri yapmıştı. (Kuru fasulye, pilav ve kuru üzüm hoşafı). M.Kemal Paşa “bu savaşta subay, astsubay ve erlerin katlandıkları fedakârlık ve gösterdikleri çaba, iman gücünün üstündedir” dedi.

Hiçbir dönemde bütün milletin katıldığı böyle bir mücadele yaşanmamıştır. Gözleri minnetle parlayarak “bu zafer yüz binlerce yurt sever insanımızın ortak eseridir.” dedi.

Kaynak: Şu Çılgın Türkler- Turgut Özakman

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.