şu çılgın Türkler
Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler- 4

Meclisin, M.Kemal Paşa’ya Başkomutanlık Görevini Vermesi

Gizli oturum başladı. Tarih 2 Ağustos 1921. Dr. Rıza Nur: Efendiler, …İsmet Paşa Hazretleri’ni çok seven ve sayan insanım. Meziyet ve faziletleri de çok yüksektir. Fakat olağanüstü hallerde olağanüstü önlemler gerekir. Ordunun başına…”Mersin Milletvekili Emekli Albay Selahattin Köseoğlu acele etti, oturduğu yerden,”M. Kemal Paşa geçsin” diye bağırdı. …Rıza Nur Bey, eliyle “M. Kemal Paşa’yı gösterdi.”Evet, bizim reisimiz tam bu işin adamıdır. Onun gibi iyi bir komutanımız yok. Bence bu millet, ancak onun verebileceği ümitle silkinebilir”.

”…Balıkesir Milletvekili Vehbi Bey ordunun noksanlarını anlattı. Ankara Milletvekili Şemsettin BAYRAMOĞLU “ ordu ne haldeymiş” diye sızlandı. Vehbi Bey “Ama biz inanıyoruz ki reisimiz M. Kemal Paşa Başkomutanlığı kabul ederse ordu canlanır, bir ay içinde düşmanı terbiye ederiz.”

Yatakhanede Tunalı Hilmi Bey, Hafız Mehmet Bey’e “amacınız M. Kemal Paşa’yı Ankara’dan uzaklaştırmak “ dedi. Hafız Mehmet Bey, “Paşa kendi işini yapsın, siyaseti siyasetçilere bıraksın.” Tunalı Hilmi Bey…”Vatan pahasına siyaset olur mu? Lanet olsun”    

Ayrıca” Millet can derdinde Enver ve yoldaşları iktidar”

4 ağustos Perşembe günü Meclis gizli oturumunda üç gündür susan M. Kemal Paşa sonunda konuşacaktı. “Efendiler! Başkomutanlık sorunu dolayısıyla hakkımda gösterilen güven teveccühe teşekkür ederim. Başkomutanlığı kabul ediyorum.”…ama bundan beklenen yararları hızla elde edebilmek, ordunun maddi, manevi kuvvetini artırmak ve eksiklerini tamamlamak, sevk ve idaresini bir kat daha güçlendirebilmek için Meclis’in orduya ilişkin yetkilerini, üç ay süreyle kullanmak istiyorum.”…

“…Önerimi çok düşününüz ve öyle karar veriniz.”

M. Kemal Paşa ertesi gün, gizli oturumda Meclis’i aydınlatan bir konuşma yaptı. Rıza Nur ve sekiz milletvekili, Meclis’in duyarlılığını ve M. Kemal Paşa’nın önerisini uzlaştıran bir tasarı tasarlayarak başkanlığa sundular ve ivedilikle görüşülmesini istediler.

Açık oturumda, gizli oylamaya, 183 milletvekili katılmış tasarı oy birliği ile yasalaşmıştır.

Kaynak: Şu Çılgın Türkler, Turgut Özakman

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.