Çocuklarda Spor Yapmanın Faydaları, Ankara Habercim'de
Çocuklarda Spor Yapmanın Faydaları, Ankara Habercim'de

Spor Yapmanın Çocuklara Faydası Nelerdir?

Sağlık çalışanları ve beden eğitimi personelleri sporun faydalı bir aktivite olduğunu ve herkesin yaşına göre spor yapması gerektiğini tüm fırsatta dile getirirler. Peki çocuklarda faydaları nelerdir biliyor musunuz?

Çocuklarda Spor Yapmanın Faydaları

  • Fiziksel ve zihinsel gelişim: Çocuklar büyürken denge, el-kol-bacak ve vücud koordinasyonunun gelişmesi çok kritiktir. Bu dönemde kazanılan bu yetenek çocuğun tüm yaşamı boyunca kullanabileceği kritik bir özellik olacaktır. Zihinsel olarak faydalarından bir diğeri ise çabuk öğrenme yeteneğini geliştirmesidir.
  • Özgüven: Spor yaparak kendi kendine yetebildiğini keşfeden çocuk özgüvenli olacaktır.
  • Takım çalışması ve iş birliği özelliği kazanma: Bu özellik takım sporlarında geçerlidir. Takım olarak bir amaca ulaşma hedefinde olduğu için paylaşma ve takım çalışması konularında başarılı olurlar.
  • Liderlik: Spor yapan çocukların liderlik vasıflarının daha güçlü olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
  • Aile bağlarını güçlendirir: Çocuk, aile fertlerinin desteği ile bu sporu yaptığını hatta ebeveynlerin çocuğu spor yapılan yere götürüp getirdiğini bildiği için ailesine bağlılığı güçlenir.
  • Sorumluluk alma: Birçok yetişkinin bile sorumluluk almayı hala öğrenememiş olmasına rağmen spor yapan çocuklar spor yapmanın bir çok sorumluluğunu üstlenir. Örneğin, takım içinde kendi sorumluluklarını bilir, kendi sağlığını önemser, takımını kendisinden uzaklaştıracak tehlikelerden uzak durarak sorumluluk alır.
  • Düzenli Beslenme: Spor yapan çocuklar, protein ve vitaminlerine dikkat eder. Dengeli beslenirler.

Sporun faydaları her geçen gün daha da keşfediliyor. Bundan bir iki sene sonra daha farklı faydalarını öğrenmiş olacağız.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Günlük Covid Bilgileri

Günlük Covid Bilgileri Tam kapanma ile yurt içinde yeni vaka sayısı nihayet 10 bin sınırının …