sinüzit nedir?Tedavisi Nedir?
Sinüzitin Tedavisi

Sinüzit Nedir?

Burun çevresinde içinde, gerisinde ve burun arka bölümünde yer almış olan sinüslerin, başlangıçta içlerini döşeyen ilerlemiş durumlarda, kemik duvarlarının üzerinde bulunan kemik zarlarının ve çok ilerlemiş olaylarda kemiği bile tutabilen değişik türde mikropların ortaya koyduğu bir iltihap türüdür. Türlerini meydana koydukları bulguları daha iyi anlatabilmek için sinüsleri iki grupta toplamak gerekir.

Ön sinüsler:


Her iki maksiller sinüs, etmoid ön sinüsler, frontal isinüsler. Arka sinüsler:
Etmoid arka sinüsler ve sifenoid sinüsler. Sinüzitlerin oluşumunda başlıca, iltihaplar, alerji, tümörler ve travmalar rol oynar.

Maksiller Sinüzitler:


Baştan bilinmesi gerekir ki burunda mevcut her türlü iltihabi alerjik olaylar, buraları da aynı tür mukoza döşediği için sinüslerde de yer alır. Bu nedenle rinitleri oluşturan olaylar sinüsler içinde de cereyan edecektir. Hastalık genellikle rinitle beraber geçer.
Nedenleri: Sinüsü döşeyen mukozanın kanla şişmesi, ödemli bir hale gelmesi, alerjik olaylar, sinüsün burun boşluğuna açılan kanalı tıkayacağından hafif de olsa iltihaplı salgı burun boşluklarına akamayacak ve içeride kalacaktır.

Belirtileri Nelerdir?


Geçirilmiş veya halen geçirilmekte olan nezleler, burun tıkanıklığı, değişik miktar renk-kıvamda burun akıntısı. Kişi başlangıçta genzinde hoşa gitmeyen bir koku duyabilir; bilahare koku hissi kaybolur. Tıkanıktan dolayı koku taşıyan dava yukarı doğru gidemediği gibi, iltihabın etkisi ile koku alma bölgesinde geçici de olsa koku alma duyusu kaybolmuştur. Burun içi muayenesinde ileri derecede kan yığılması, orta meadan gelen cerahatli akıntı görülür. Maksiller sinüzitte bu bölgeye basmakla veya kendiliğinden ağrı bulunur. Ağrı sabahları kalkınca şiddetli olup öğlene doğru azalma eğilimindedir.

Tedavisi Nasıldır?


Nezle esnasında istirahat, soğuktan korunma, burun sümkürmesinin her iki burun deliği tarafından yapılması sık olmayan burun damlaları, doktor tavsiyesi ile verilecek antibiyotikler ve ağrı ilaçlarıdır.

Bu tür yöntemlerle geçmeyen maksiller sinüzitlerde, hekim tarafından bu sinüs içine özel bir iğne ile serum fizyolojik zerk edilir. Sinüs dolup, bu serum sinüsün kanalından çıkarken, sinüs içindeki iltihabı da dışarı atar. Sinüs fonksiyonu yıkaması bütün bu tedavilere karşın geçmeyen olaylarda ameliyat gerekecektir

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir