Sinai Mülkiyet Hakkının Devri

Sinai Mülkiyet Hakkının Devri hakkındaki yazımıza geçmeden Sinai mülkiyet hakkı ile ilgili bilginiz yoksa öncelikle “Sinai Mülkiyet Hakkının Önemi” yazımızı okumalısınız. Kısaca, sinai mülkiyet hakkı girişimcilerin bulmuş olduğu ürün, marka, tarif veya hizmetin sahip olduğunun kanıtlanmasıdır. Bazı girişimciler Sinai mülkiyet hakkı kendilerinde olmamasına rağmen hakkı devir alabilir, şirketlerden lisans alabilir. Ayrıca, veraset ve intikal gibi zaruri durumlarda da hukuki şartlar yerine getirilerek sinai mülkiyet hakkı el değiştirebilir.

Sinai Mülkiyet Hakkının devri öncesinde ve sonrasında bu hakların kullanılması uluslararası da geçerlidir. Yani aldığını sinai mülkiyet hakkı tüm dünyada geçerli olacaktır. Bu hakkı evrensel olarak kullanabilmek için bazı sisitemler gerekmektedir. Türkiye bu sistemi kullanabilen ülkeler arasındadır.

Sonuç olarak girişimci, sürekli olarak sinai mülkiyet hakkını aldığı ürünü satarak para kazanmak zorunda değildir. Sinai mülkiyet hakkını belli bir ücret karşılığında süreli yada süresiz olarak sinai mülkiyet hakkını devredebilir. Girişimci kendisi de ürünü satmak istiyorsa diğer girişimcilere lisan vererek onların da para kazanmasını sağlayabilir. Unutmayın ki bu lisans alma için hak sahibi belli bir ücret alacaktır.

Lisans almaya benzeyen bir başka sinai mülkiyet hakkı devrinden para kazanma yöntemi ise franchising’tir. Franchising belli bir üretim veya satış biçimini kullanması için alınan haktır. Bu hakkı alabilmek için büyük paralar vermeye gönüllü bir çok firma vardır.

Günümüzde bu yöntem ile para kazanan büyük markalar vardır. Starbucks, McDonalds, Levi’s, LC Waikiki, Zara, Kanz gibi… Bildiğiniz gibi LC Waikiki ilk çıktığında Türkiye’de fason üretim yapan Fransa kökenli bir tekstil firmasıydı. Daha sonra Türk girişimciye sinai mülkiyet hakkı devri yaparak büyük kazançlar elde etti. Win win olsa da, devredilen hak konusunda LC Waikiki çok uygun bir örnek.

Sinai mülkiyet hakkının alınmasını bilmediği için ve ilk üreten firma olmasına rağmen hiç bir hak kazanamayan şirketler de var. Dolaysıyla sinai mülkiyet hakkı almadığı için para kaybeden firmalardan olmayın. Size tavsiyemiz hemen ankara patent tescil ofisi araştırın.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir