Sinai Mülkiyet Hakkı Neden Önemli

Sinai Mülkiyet Hakkı Neden Önemli konusuna değinmek için önce bilmeyenlere kısa bir bilgi vermemiz gerekebilir. Sinai ve ticari faaliyetler; mal ve hizmet üretenlerin üretmiş oldukları mal ve hizmetlerin tüketiciye gidene kadar tüm süreçleri kapsayan bir eylemdir. Sinai mülkiyet hakları bu eylemlerin korunması için ortaya çıkmıştır. Yani, sinai ve ticari faaliyetlerin evrensel hukuki kurallar çerçevesinde yapılabilmesi için sinai mülkiyet haklarının iyi bilinmesi ve herkes tarafından saygı gösterilip uyulması gerekilmektedir.

Diyelim ki bir ürünün yada hizmetin sinai mülkiyet hakkı sizdeyken, başka birilerinin sizden izinsiz üretilmesine yada sunulmasına “taklit” denir. Dolaysıyla sinai mülkiyet hakkı dışında izinsiz satılması, üretilmesi veya sunulması suçtur. Bu suçların cezası öylesine büyüktür ki, sinai mülkiyet hakkını ihlal eden girişimcinin işyeri kapatılabilir.

Ticaret ile uğraşan herkesin, hizmet verdiği şirketleri çok iyi şekilde tanımalı ve ürünlerinin menşeini bilmeli veya bildirmeli. Çünkü, hizmet verdiği şirket yada ürün taklit ise kendilerine de sinai mülkiyet haklarına ihlale yardım edeniyle ceza gelebilir. Yani, taklit edilen ürünün taşınması herhangi bir şekilde satılmasına yardımcı olunması suçtur. Sorumluluktan kurtulabilmek için iş yaptığınız firmaları çok iyi şekilde tanımalısınız.

Dünyanın en büyük markaları, örneğin Coca Cola, McDonalds, Philip Morris, Microsoft, IBM lisansız yani başka bir deyişle taklit ürünler sunanları takip etmektedir. Bu kişi yada kişilere büyük cezalar ödetmektedir. Bu gibi firmalar kazandıkları Sinai mülkiyet hakkını ihlal edenlerden büyük paralar kazanmaktadır. Dolaysıyla, siz de ilk üreten firmaysanız mutlaka Sinai mülkiyet hakkını almalısınız. Taklit ürünleri yakalatırsanız size büyük kazançlar sağlatacağı kesindir.

Sınai mülkiyet hakkını ihlal edenlerden kazanacağınız para dışında bir başka yöntem ise sinai mülkiyet hakkının devretmektir. “Sinai mülkiyet hakkının devri” adlı haberimizi okumanızı öneririz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir