sebze ve meyve alırken nelere dikkat etmeliyiz
Korona virüsten korunmak için meyve sebzeleri nasıl yıkamalıyız.

Sebze Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Sebze her hafta düzenli bir şekil alınan ihtiyaçlarımızdandır. Haftalık almamızın nedeni taze tüketilmesi gerektiğindendir. Taze tüketilen sebzelerin bütün besin değerinden faydalanabilirsiniz. Pazardan veya manavdan her hafta gidip ihtiyaçlarımıza göre alır ve tüketiriz. Peki, sebzelerin taze olup olmadığını nasıl anlarsınız.

Domates

Domatesin, ince kabuklu ve ağır olanı tercih edin. En lezzetli domates mevsiminde yenilenidir. Yaz aylarında, güneşle olgunlaşması gerekir. Domatesi kış aylarında fazla tüketmeyin.

Salatalık

Salatalığın, ince, kısa ve kalem gibi dümdüz olanını tercih etmelisiniz. Salatalık en kadar büyükse o kadar yumuşar. Taze salatalık sapı yeşil olandır. Domates gibi salatalığında yaz mevsimde tüketmeliyiz.

Patlıcan

Patlıcanın, rengi siyah olanını tercih etmelisiniz. Küçük patlıcanlar daha lezzetlidir. Büyük patlıcan acımsı tadı olabilir. Patlıcanı sıktığınızda tekrar kendi haline geliyorsa tazedir.

Taze Fasülye

Taze fasulyenin taze olup olmadığını anlamak için fasulyeyi bir kere kırın eğer kolay kırılıyorsa tazedir. Kırılırken fasulye esniyor, zor kırılıyorsa iyi değildir. Taze fasulyeyi dolap da fazla bekletmeden pişirin.

Kuru Soğan

Kuru soğan alınırken, ağır, sıkı ve ince kabuklu olanı tercih edin. Yumuşak, filizlenen, kötü kokan soğanları almayın. Çürümeye yüz tutmuş demektir.

Not: Korona virüsten korunmak için poşetlenmiş yada paketlenmiş sebze ve meyveleri tercih etmelisiniz. Evinize aldıktan sonra 1 saat evinizde oluşturduğunuz karantina bölgesinde bekletiniz. Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu’na göre 1 litre ılık suya 1 kapak elma sirkesi karıştırarak meyve ve sebzelerinizi bu karışımda 5 dakika bekletmek faydalı olacaktır. Daha sonra akan suyla güzelce sebze ve meyveleri tek tek yıkamalısınız. Eğer hala emin olamıyorsanız ısıtılabilecek bir sebze ise ısıtarak tüketiniz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.