Samsung, 1938 yılında Güney Kore’de kurulmuştur. Şirketin kurucusu Lee Byung-Chul’dur. Elektronik alanında gösterdiği faaliyetler ile ön plana çıkan firma, bilinenin aksine yalnızca elektronik alanında hizmet vermemektedir.
samsung

Samsung ! Bir Teknoloji Devi

Son dönemlerin en hızlı büyüme kaydeden şirketlerinden bir tanesi olan Samsung, 1938 yılında Güney Kore’de kurulmuştur. Şirketin kurucusu Lee Byung-Chul’dur. Elektronik alanında gösterdiği faaliyetler ile ön plana çıkan firma, bilinenin aksine yalnızca elektronik alanında hizmet vermemektedir. Yani Samsung bir şirket değil, farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketler grubudur.

Firmanın en fazla dışa dönük tarafını oluşturan Samsung Electronics, elektronik ürünler üretmektedir ve pek çok eve giren yüksek teknolojiye sahip ürünler ile Samsung markasını daha fazla kişiye ulaştırmaktadır.

Diğer Samsung İştirakleri

Samsung SDI bir enerji depolama şirketidir. Samsung Electro-Mechanics ise mekanik aksamların üretimini gerçekleştirmektedir. Samsung SDS firması, bilgi ve iletişim teknolojileri üretir iken, Samsung Display LCD ve OLED ekranlar üretmektedir. Samsung Corning Advanced Glass firması ise OLED cam katmanlarını ve ince film kaplama ürünlerini imal ederek, çok çeşitli alanlara satışını yapmaktadır.

Elektronik alanındaki pek çok şirketi ile faaliyetlerine devam eden Samsung, elektronik alanının yanı sıra; ‘Ağır Sanayi’, ‘Kimyasallar’, ‘Finansal Hizmetler’ ve diğer hizmetler sektöründe daha bir çok şirketi bünyesinde barındırmaktadır.

Samsung, kuruluşundan bu yana devamlı olarak farklı oranlarda da olsa büyümeyi başarmış bir şirkettir. Öyle ki 1997 yılında ortaya çıkan Asya Ekonomik Krizi, dünyanın en büyük firmalarını bile derinden etkilemiş iken, Samsung yalnızca bir şirketini satmak durumunda kalmış, krizi diğer firmalara nazaran çok daha az hissederek hafif bir şekilde atlatmıştır. Satılan bu şirket otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Samsung Motor Co. olmuş; ancak bu satış işlemi şirket için zaman içerisinde bir avantaja dönüşmüştür. Zira aynı dönemde şirketin satışından gelen gelir ile Electronik şirketine yatırım yapılmış, bu yatırımlar ile Samsung Electronics çok daha büyük bir boyuta ulaştırılmıştır. Aynı dönemde basın tarafından sıklıkla gündeme getirilen ‘Petronas Kuleleri’ de, şirketin ilgi odağı olmasında büyük bir rol oynamıştır.

Samsung’un tarihine bakıldığı zaman her dönem için bir büyüme söz konusu olmakla birlikte, altın yılların 2000-2005 yılları olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Zira şirket bu yıllar arasında dünyanın en değerli markaları listesinde 2. sıraya yerleşerek büyük bir başarı elde etmiştir. Samsung, günümüzde pek çok firma gibi akıllı cihazlar üzerinde de çalışmalar yapmaktadır. Öyle ki firma, akıllı telefon denildiği zaman akla gelen ilk marka olan Apple’ın telefon satışlarını geride bırakmayı başarmıştır. Apple gibi kendi işletim sistemini üreten Samsung, BADA adını verdiği işletim sistemi ile teknoloji dünyasında oldukça iyi bir ses getirmiş; ancak sonrasında Android işletim sisteminin yaygınlığı karşısında bu yeni işletim sistemine karşı koyamamıştır. Samsung’u bu konuda avantajlı kılan en önemli etken, firmanın teknolojinin merkezlerinden bir tanesi olan Güney Kore’de ağırlıklı olarak üretim yapmasıdır.

1960 yılından bu yana televizyon üretiminde de kendisini gösteren Samsung, en büyük hamlelerinden bir tanesini son dönemlerin en gözde televizyon teknolojisi olan 3D TV teknolojisinde gerçekleştirmiştir. 3D LED TV’nin geliştirilmesinde büyük rol oynayan firma, Active Shutter yani aktif gözlüklerin de kullanıldığı panelleri üretmekte, sektörde adeta bir lider konumunda bulunmaktadır.

2014 yılında en çok konuşulan ve kavisli yapısı ile dikkatleri üzerine çeken Curved UHD TV, Samsung için sektörde çok daha ileri bir noktaya erişebilme anlamı taşımıştır. Zira Curved UHD TV, dünyanın tek Curved yani diğer bir deyişle kavisli televizyonu olma özelliğine sahiptir. İnsan gözünün görüntüyü algılama açısı gözönünde bulundurularak üretilen Curved UHD TV, hem açı olarak hem de 4K yani UHD görüntü kalitesi olarak yine sektörde öncü olma özelliğini taşıyan bir Samsung üretimi olarak teknolojiseverlerin karşısına çıkıyor.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …