Saman nezlesinin tedavisi
Saman Nezlesinin Belirtileri

Saman Nezlesi Nedir?

Saman nezlesi plonlere (Çiçeklerin mevsimlik tozları) karşı anormal ileri derecede duyarlı olmakla ortaya çıkan bir sorundur. Özelliği mevsimlere bağlı olmasıdır. (Çiçeklerin, ağaçların çiçeklendiği dönemler) Bulgular çok belirgindir bol sulumtırak burun akıntısı, ard arda gelen aksırıklar, burun tıkanması burunda, gözlerde genizde gıdıklanma.

Birde alerjik rinit dediğimiz bir tablo vardır ki bunun saman nezlesinden farkı, yine alerjik olmakla beraber bu alerji tek bir maddeye olduğu gibi birçok maddeye de olabilir ve mevsimin herhangi bir süreci de ortaya çıkar.

Saman Nezlesinin Belirtileri Nelerdir?


Başlangıçta adi nezleye benzerse de bunda kural olarak ateş yoktur. Lakin kırgınlık olabilir. Kişiler burun tıkanıklığını ortadan kaldırma çabası ile, üst dudak kaldırılırken burun çekerler, mendil ellerinden bir türlü düşmez. Kimileri devamlı olarak el sırtı ile burunlarını siler ki buna (Alerjik selam denir). Bulgular polenlerinin bolca dağıldığı güneşli günlerde çok yağmurlu günlerde azdır.

Saman Nezlesinin Tanısı Nasıl Konur?


Hekimin şikayetleri dinlemesi, yaptığı muayenede özel burun bulguları bulması ile konulur.

Saman Nezlesinin Tedavisi Nasıldır?


İdeal tedavi kişide alerjik burun olayına neden olan poleni, çiçek tozunu tespit etmekle başlar. Tespit edilen polene karşı alerji reaksiyonu kıran aşı tedavisi yapılır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Günlük Covid Bilgileri

Günlük Covid Bilgileri Tam kapanma ile yurt içinde yeni vaka sayısı nihayet 10 bin sınırının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir