Sağlık Gündemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan COVID-19 ile ilgili açıklamalarda bulundu. Açıklamasında “Haziran ayında yoğun bir aşılama kampanyası yürüterek, ülkemiz genelinde normalleşmeyi temin etmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı dünkü sağlık gündemi konusunda yaptığı açıklamalarda Covid-19 sayılarını açıkladı. Son 24 saatte korona virüslü hasta sayısı 8 bin 738 olduğunu ve 166 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.
Şuana kadar toplam vaka sayısı ise 5 milyon 212 bin 123’e, can kaybı 46 bin 787’ye ulaştı. 1 Haziran’dan itibaren aşılama programının hızlanacağını, 50 yaş üzeri vatandaşların aşılanmasına başlanacağını açıkladı. Bildiğiniz gibi artık Covid-19 genç yaşlı ayırt etmeden üzücü sonuçlar yaşattırıyor. Amerika’daki yada Belçika’daki gibi 17 yaş üzerindeki tüm insanlara aşı yapabiliriz. Hedef tabiki tüm insanları aşılayabilmek ama çok geriden geldiğimiz için öncelikle gelişmiş ülkelerin sayılarına ulaşmamız gerekir.

Açıklanan bilgilere göre 120 milyon doz Biontech aşısı antlaşması yapılmıştı. 1. parti aşılar Türkiye’ye geldi. Trt Haber’e göre bugüne kadar 6,1 milyon doz BioNTech aşısı gelmişti. Önümüzdeki ay içinde 30 milyon doz daha gelecek. Umarız Çin’deki aşılar gibi gelecek gelecek diyerek, gelmeyen aşılar gibi ümitlerimiz kursağımızda kalmaz.

Daha önce BioNTech aşısının soğuk zinciri kırmadan gelmesi ve -80 derecede saklanması gerektiği için tercih etmemiştik. Sevindirici haber Avrupa İlaç Ajansından geldi. “BioNTech aşılarının saklama koşullarında değişiklik olduğu ve aşı dolaplarında 2-8 derece arasında 5 gün yerine 1 ay saklanabileceği”ni açıkladı ve Sağlık Bakanlığımız bu aşıyı yeniden değerlendirmeye almıştı. Umarız bilgiler doğrudur ve BioNTech aşıları vatandaşlarımızı korur.

Tedarik sıkıntısı yada Sağlık Bakanlığı’nın öngörüsü üzerine BioNTech aşısının sahibi Prof.Dr.Uğur Şahin ile aşı dozları arasındaki sürenin 6-8 hafta olacağı istişare edildi.

1 Haziran’dan itibaren normaleşmelerin olabileceği açıklaması geldi. Aşılar istenilen seviyelerde yapılırsa parklarda maskesiz iki metre aralıklarla dolaşılabilecek açıklamaları konuşulmaya başlandı. Bizce çok erken.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Jinekolojik Muayene ve Takip Aralıkları

Jinekolojik Muayene ve Takip Aralıkları çok önemlidir. Kadın hastalıklar açısından, her kadının yılda en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir