polen alerjisi
allerji belirtileri

Polen Alerjileri

Polen alerjileri, daha çok bahar aylarında görülür. Çiçekler, salon ya da süs bitkileri, ağaçlar, yabani otlar ve diğer bitkilerden kaynaklanır. Bu canlıların hava yolu ile taşınan çok sayıda allerjen ve irritan içerdiği bilinmektedir. Allerjenler genelikle budama, kesme ya da temizleme gibi işlemler sırasında, kuruyup dökülen yaprak ve parçacıklar aracılığıyla, ya da yanan bitkilerin dumanlarıyla havaya karışır ve allerjik reaksiyonları başlatırlar.

Polen allerjileri, tuttuğu organlara göre belirtiler göstermektedir:

  1. Gözlerde (Konjoktivit): Kaşıntı, sulanma, kızarıklık,
  2. Burunda (Allerjik nezle, saman nezlesi): Kaşıntı, akıntı, tıkanıklık, genizde yanma hissi, hapşırma,
  3. Akçiğerlerde (Astım): Öksürük, nefes almada zorluk, hırıltılı solunum,
  4. Deride (Dermatik, ürtiker): Vücudun açık kalan bölgelerinde kaşıntı, kızarıklık, su bakabarcıkları görülür.

Allerjik nezle, genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. Yaklaşık olarak hastaların üçte birinde 10 yaşından önce ortaya çıkar. Ailesinde allerji hikayesi olanlarda daha fazla görülür. Sonbaharda görülen allerjik nezleden mantar sporları ve küfler sorumludur.

Polen Alerjisinin Belirtisi

Polenlerin yoğun olduğu günün erken saatlerinde ortaya çıkan aksırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntı, genizde yanma, öksürüktür.

Gözlerde; yanma, sulanma, kaşıntı, kızarıklık gibi belirti vermektedir. Kulaklarda ise kaşıntı ve dolgunluk hissi ile kendini belli eder. Ayrıca, yorgunluk, ruhsal çöküntü, tat ve koku duyusu kaybı, iştahsızlık gibi çeşitli belirtilere de rastlanabilir. Allerjik nezle tedavi edilmezseİ sinüzit, burun polipi, yutak iltihabı ve bronş iltihabı gibi hastalıklara yolaçabilir.

Korunma: Allerjik hastalıklara yatkınlığı olduğu saptanan çocuklarda allerjen maddelerin araştırılması (prick deri testi) ve bunların ortamdan uzaklaştırılması gerekir. Sabaha karşı saat dört gibi polenlerin en yoğun olduğu saatlerde camların kapalı tutulması gerekir. Allerjik bünyeli kişiler ağaçlık ve çimli yerlerden uzak durmalı, ayrıca sigara dumanı olan, tozlu ve rutubetli yerlerden de kaçınılmalıdırlar. Odada klima bulunuyorsa filtreleri de mutlaka kontrol edilmelidir.

Bütün alınan önlemelere rağmen şikayetleri devam ediyorsa bir uzmana gitmeleri gerekir.

Yazan: Dermatoloji Uzmanı Dr. Sevgi Sönmezer

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Aşı Randevusu Alma

Aşı Randevusu Alma konusunda aydınlatılmayı bekleyen birçok kişi var. Aşılama sırası gelenler MHRS (Merkezi Hastane …