Podcast Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Podcast Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

   Dijital ağlarda paylaşım yaparak para kazanmayı amaçladığımız birçok platformda düzenli içerik üretimi bu işin kilit noktasını oluşturuyor. Podcast yapma işinin hatta düşüncesinin bile çok yeni olduğu ülkemizde de bu işte başarı sağlamanın öncelikli yolu düzenli içerik üretiminden geçiyor. Önceki yıllarda radyolarda küçük şirketlerin reklamlarını duyardık. Şimdi ise podcastler aracılığıyla reklamını yapmak isteyenler sadece küçük şirketler değil. Dünya çapında iş ortaklıklarına sahip birçok firma podcastler aracılığıyla doğal reklamını yapıyor ve podcastlerin maddi getirisi de aslında buradan kaynaklanıyor. Podcast yaparak çeşitli firmalarla iş ortaklıkları yapıyor, sponsorlar alıyor ve para kazanabiliyorsunuz.

Podcastten mi Youtube’tan mı Daha Çok Para Kazanılır?

    Youtube, çok sayıda insana bir anda ulaşma fırsatı sağlamasıyla podcaste nazaran daha popüler bir para kazanma alanı olarak görülebilir. Bu durumun son yıllara kadar ülkemizde de böyle seyrettiğini söylemek mümkün. Spotify’ın podcastlere yer vermesiyle ülkemizde yeni bir üretim alanı yaratması ve podcastin ilgi görmeye başlamasıyla podcastten gelir elde etmenin daha dolaysız olduğu görülüyor. Podcast uygulamalarında abonelerden direkt para kazanma yolunun tercih edilişiyle birlikte gelir elde etmek Youtube’a göre daha olanaklı. Yine podcastlerde yer verebileceğiniz ürün ve firma tanıtımları ile kazandığınız parayı daha da arttırmanız mümkün. Youtube yeni getirdiği “Katıl” özelliğiyle abonelerden direkt para akışını sağlamasıyla bu akımın bir parçası olacak gibi görünüyor.

Podcast Yapmak İçin Gereken Ürün ve Programlar Nelerdir?

    Podcast sesinizle kendinize bir alan yarattığınız ve konuşarak ifadenizi insanlarla paylaştığınız paylaşım seçeneğidir. Bu nedenle iyi bir mikrofon podcast için almanız gereken ilk üründür. Yine mikrofonunuz ne kadar iyi olursa olsun bir POP  filtresi konuşmalar sırasında meydana gelebilecek ses patlamalarının önüne geçer. Bir kulaklık edinerek podcast yayınınızda meydana gelen problemlerden ilk anda haberdar olabilir ve daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Podcastinizi kaydetmek kadar düzenlemek de önemli bir iştir. Bu işlem için Windows kullanıcıları için Audacity, Hindenburg ; Mac kullanıcıları içinse GarageBand ve Adobe Audition önerilir.

Podcast Yapmak İçin Nasıl Sponsor Bulunur?

   Podcastlerinizi yayınlayacağınız sosyal medya platformunun özellikle iş yaptığı firmalar ve diğer firmalara göndereceğiniz projelerle sponsor bulabilirsiniz. Projelerinizin özgün, yaratıcı ve ilgi çekici konulardan seçilmiş olması sponsor bulma ihtimalinizi arttıracaktır. Sektörde yeni olanlar için bu uğraş verici gözükebilir. Reddedilme korkusuyla hareket etmek yerine yılmamayı deneyerek projelerinizin hayata geçmesini sağlamak sizin elinizde olan bir durum. Sponsor bulma hizmeti veren danışmanlık şirketlerinden bu konuyla ilgili yardım almanız bu aşamada size daha hızlı sonuç verebilir. İçeriğiniz için seçtiğiniz konsepte ilişkin üretim yapan firmalarla görüşmeniz,  sponsor bulma ihtimalinizi yüksek oranda arttıracaktır. Projelerinizi gönderdiğiniz firmaların hangi şart ve koşullarla çalıştığını bilmek işinizi kolaylaştırabilir.

Podcast Hangi Sitelerde Yayınlanır?

   Podcastlerinizi hemen her platformda yayınlamanız mümkün. Kendinize ait bir internet siteniz varsa ve kaydınızı bu site aracılığıyla diğer platformlarda paylaşmak istiyorsanız RSS linki almanız gerekecektir. Podcast yayınlamayı amaçladığınız platformlarınızda bu linki kullanabilirsiniz. Podcastlerinizi SoundCloud, Apple Podcast, Spotify, Spreaker, Simplecast, Libsyn, Podchaser, Podparadise, Blubrry, Google Podcast, Stitcher , Patreon gibi podcast platformlarında yayınlamanız bu maceraya kaliteli bir yerden başlamanıza olanak sağlayabilir. Bu sitelerden ayrıca beğendiğiniz podcastleri dinleyebilir, kendinize özel çalma listeleri de oluşturabilirsiniz. Kimi podcast yayınlama siteleri başta bir kayıt ücreti talep ederken kimileri ise bu servisi ücretsiz olarak sağlamaktadır. Bu siteler yardımıyla podcastlerinizi kaydedip yayınlayabilirsiniz. Keyifli yayınlar dileriz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir