Podcast Nedir?

Podcast Nedir?

    Podcast  dünyada bir süredir varlığını sürdüren, ülkemizde de son yıllarda ilgi gören;  bir kulaklık ve mikrofon yardımıyla kaydedilebilen ve çeşitli konular üzerinde bir ya da daha fazla kişinin konuştuğu sesli yayınların genel adıdır. Önceki neslin radyoya benzetmesi nedeniyle “Yeni Nesil Radyo” ismini kendisine yakıştırdığımız podcastlerde sanat, spor, siyaset, kişisel gelişim, psikoloji, meditasyon veya felsefe gibi birçok alanda yapılmış nitelikli sohbet içeriklerini bulmak mümkün. Bu sayede rutin işlerimizi sürdürürken vaktimizden çalmayan bir arkadaş toplantısında gibi hissetmemiz de  podcasti sevdiren özellikleri arasında yer alıyor. Giderek yaygınlaşan podcast kültürünün  şimdiden oluşturulan çalma listeleri ile kişilere has bir hobi alanı olduğunu söyleyebiliriz.

Hangi Podcast Uygulamaları Popüler?

    Podcast dinleyebileceğiniz ya da yayınlayabileceğiniz birçok mecra mevcut. Bunları şöyle sıralayabiliriz :

  1. Castbox : Yetmişten fazla dile çevrilebilme özelliği ve zengin içeriğiyle ses kayıtları, radyo kanalları ve sesli kitaplara ücretsiz ulaşmanızı mümkün kılar.
  2. Breaker : Diğer podcast uygulamalarından farklı olarak arkadaşlarınızın ne dinlediğini görebilir, yeniliklerden daha kolay haberdar olabilirsiniz.
  3. Podbean : Aldığı kullanıcı oylarıyla en yüksek ortalamaya sahip podcast uygulamasıdır. Estetik tasarımı ve kullanışlı ara yüzüyle sizleri keyifli bir deneyime çağırıyor.
  4. Laughable : Sadece komedi podcast sistemi olması onu diğerlerinden ayıran önemli özelliğidir.
  5. Spotify : Hem müzik hem podcast severler için biçilmiş kaftan niteliğindedir.

Podcast Kaydetme Programları Nelerdir?

   Podcast kaydetme programları, kaydınızın ses kalitesini doğrudan etkileyen ve yayınınızı sorunsuz şekilde, en iyi haliyle kaydetmenize yarayan yazılım sistemleridir. Podcast kaydetmek için tasarlanmış en iyi yazılımları şöyle listeleyebiliriz :

  1. Audacity : Podcast kaydetmesinin yanında ses düzenlemesini de yapan bir yazılımdır. Ücretsiz olup, farklı mecralar arası geçişe olanak sağlar.
  2. Hindenburg : Çok parçalı kayıtları destekler. İki mikrofonla birbirinden farklı kayıtları aynı anda kaydetmenize olanak sağlar.
  3. ZenCastr : Hem yeni başlayanlar hem de tecrübeli podcast yayıncıları rahatlıkla kullanabilir. Podcastlerinizde misafirlerinizin sesini yükseltmek istediğiniz vakit, bunu sorunsuzca yapabilir. Mümkün olan en iyi sesle podcastlerinizi kaydeder.

Podcast Yayınları İçin Ücret Ödemek Gerekli mi?

    Podcast yayını yaparken ya da dinlerken ücretli ya da ücretsiz birçok platformla karşılaşmanız olası birer ihtimaldir. Kimi podcast siteleri abonelik için belli ücretler talep ederken kimileri abonelik dahil her hizmeti ücretsiz sağlamaktadır. Podcast yayıncısı olmaya karar verdikten sonra yapacağınız küçük bir araştırmayla bütçenize ve beklentilerinize uygun uygulamayı bulabilirsiniz. Örneğin iTunes tamamen ücretsiz hizmet sağlarken Spotify’ın ya da Patreon’un belli ücretler karşılığında podcast yayını hizmeti verdiğini söylemek doğru olacaktır. Bunun dışında Google Podcast ya da SoundCloud gibi podcast uygulamaları tamamen ücretsiz olup dilediğiniz yer ve zamanda kayıtlarınızı paylaşabileceğiniz birer içerik platformudur.

Bir Videoyu mp3’e Çevirip Spotify Podcaste Yüklemek Nasıl Yapılır?

    Herhangi bir videoyu, internet üzerinden kullanabileceğiniz ücretli ya da ücretsiz dönüştürücülerle mp3 formatına getirebilirsiniz. Oluşturduğunuz mp3 dosyasının linkini RSS formatına getirmeden Spotify Poscast’e yüklemeniz mümkün değildir. İnternette oluşturduğunuz kayıtları başka mecralarda paylaşmak için oluşturacağınız link formatı RSS’dir. RSS formatında link elde etmek için Spreaker adlı uygulamadan faydalanabilirsiniz. Bu sayede linkleriniz başka platformlarda yayınlanacak hale gelir. Linkinizi aldıktan sonra Spotify for Podcasters  hesabınıza giriş yaparak “kullanıcı sözleşmesini okudum,anladım” butonuna tıklamanız gerekecektir. Yan kısımda çıkan isim butonunu doldurarak devam ettiğinizde linkinizi yerleştireceğiniz alanla karşılaşacaksınız. Linki yerleştirdikten sonra hata vermediği takdirde,  Podcast bilgilerinizi girerek son aşamada bilgilerinizi kontrol ederek Spotify’a yüklemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir