Pandemi Halinin Üniversiteye Giriş Sürecine Etkisi

      Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son günlerinde başlayan ve tüm dünyaya yayılan bir salgınla karşı karşıyayız. Mart ayı itibarı ile ülkemize sıçrayan ve yaşamımızı alt üst eden bir salgın bu. Yaşanan gelişmeler okulların tatil edilmesine neden oldu. Bu virüs ekonomik, sosyal ve eğitimsel açıdan hayatımızı etkiledi. Eğitim hayatımızdaki zorunlu tatil uzaktan eğitim sürecini beraberinde getirdi. Uzaktan eğitim, devlet okulları için milli eğitim tabanlı veri sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Özel okullar ise kendi içlerinde elektronik bilgi aktarım ağları oluşturarak uzaktan eğitim sürecine destek vermektedir.

    Gelinen son durumda birçok ek önlem alınmıştır. Mevcut durum, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nı bazı kararlar almaya itmiştir. Alınan kararların en önemlilerinden biri, üniversiteye giriş sınavının ertelenmesi olmuştur. Sınav 25-26 Temmuz 2020 tarihinde uygulanacaktır. YKS, öğrencilerin; ilkokul, ortaokul ve lise birikimlerinin iki oturumda test edileceği nitelikli bir sınavdır. Bu sınav, ölçme değerlendirme bakımından da güvenilirdir.

    Öğrencilerin 12 senelik birikimlerinin 135 ve 180 dakikalık oturumlarla test edilecek olması, üniversiteli adaylarını strese sokmaktadır. Son yaşanan gelişmeler bu stresi daha da artırmıştır. Ancak bu sınavın amacının başarı sıralamasını belirlemek olduğu ve mevcut pandemi halinin sınava girecek her öğrenciyi etkilediği unutulmamalıdır. Salgın, uzaktan eğitim süreci, evden çıkamama hali ve sınavın ertelenmesi; bütün öğrencilerin benzer duygu ve düşünceler içinde olmasına sebep olacaktır.

    Üniversite sınavına hazırlık aşamasının en önemli elementlerinden olan dershane ve özel ders sistemleri de pandemi hali nedeniyle aktif olamamaktadır. Öğrencilerin; elektronik ağlar üzerinden yaratacağı birikim ve yapacağı bireysel çalışmalar YKS’de gösterecekleri başarıya direkt etki edecektir.

   Öğrencilerin zaman yönetimi ve öz disiplin alanında yakalayacakları ritim, YKS başarısını doğrudan etkileyecektir. Verimli çalışma düzenine ulaşmak amacıyla oluşturulmuş programlar, dikkatli bir biçimde takip edilmelidir. Sosyal mesafelendirme kurallarına uymamız gereken bu dönemde; sağlıklı uyku düzenini korumak, dengeli bir biçimde beslenmek, verimli bir biçimde dinlenmek ve yüksek motivasyonla çalışmayı sürdürmek öğrencilerin yapması gereken şeyler olacaktır.

  Sınava hazırlananlar, ülkemizdeki veri tabanlarında bulunan konu anlatımı ve soru çözümü videolarından da yararlanmalıdır. İçinde bulunduğumuz bu durumun; en kısa zamanda normale dönmesini umuyorum ve sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diliyorum.

                                                                              Banu Polat

                                                                     Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

aluminyum kapı

Alüminyum Kapı

Alüminyum kapı hakkında bilgilere firmamız aracılığıyla ulaşabilir; mekanınıza verimliliği yüksek bir kapı seçerek memnuniyetinizi bizimle artırabilirsiniz.