Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü Nedir?

      Okul öncesi öğretmenliği, üniversitelerin eğitim fakültelerinde verilen bir lisans programıdır. Programın amacı 0-6 yaş grubu çocuk ve bebeklerin ilköğretime kadar alacakları eğitimi sağlamak ve buna yönelik nitelikli eğitim personeli yetiştirmektir. İlköğretim öncesi verdikleri eğitim akademik çalışmalardan çok çocuğun sosyal, bedensel ve ruhsal ihtiyaçlarını gidermeye ve onları okul hayatına alıştırmaya dayanır. Okul öncesi kurumlarında yaptırılan etkinlikler, çocuğun hayatta karşılaşması muhtemel temel kavramların öğretimine ve motor özelliklerin geliştirilmesine yöneliktir. Okul öncesi dönemde çocuğa öz bakım becerisi kazandırmak, çevresiyle iletişimini güçlendirmek başlıca amaçlardır. Çocukların araştırmaya ve merak etmeye yönlendirilmesi de yine bu dönemde verilmesi amaçlanan yeterlilik alanları arasındadır.

Okul Öncesi Öğretmenleri Nerede Çalışır?

      Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı kız meslek liseleri, Anadolu kız meslek liseleri, ilköğretim okulları ve özel kreş, anaokulu, gündüz bakım evi, yuva ve çocuk kulübü gibi kurumlarda okul öncesi öğretmeni olarak çalışabilmektedirler. Gelişen çalışma koşulları ve okul öncesi döneme artan ilgi nedeniyle günümüzde revaçta olan bir çalışma alanıdır. Kadının iş hayatına girmesiyle daha da yaygın hale geldiği söylenebilir. Olanaklar ve imkanlar sonucunda okul öncesi öğretmenleri, kendilerine ait kreş ya da anaokulu açma yetkisine de sahiptirler. Bu kurumların idare ve yönetiminden sorumlu olarak bünyelerinde başkaca okul öncesi öğretmenlerine ve çocuk gelişimi mezunu kişilere yer verebilirler.

Çocuk Gelişimi Mezunu Bireyler Okul Öncesi Öğretmeni Olabilir Mi?

     Çocuk gelişimi mezunu bireyler, aldıkları eğitim neticesinde okul öncesi öğretmenlerinin de alanına giren 0-6 yaş çocuklarının gelişim dönemlerine ve bunların getirdiği özelliklere vakıf olurlar. Bilgilerini ve yeterlilik alanlarını çocuklara doğru ve etkin şekilde aktarmak için ise eğitim bilimleri derslerini almaları gerekir. Okul öncesi öğretmenlerinin çocuk gelişimi uzmanlarından farkı ise pedagojik formasyon sahibi olmalarıdır. Pedagojik formasyon, eğitim kurumlarında görev alabilmeyi sağlayan eğitim bilimleri derslerinin genel adı olup çocuk gelişimi mezunu bireyler de pedagojik formasyonlarını tamamlayarak okul öncesi öğretmeni olarak görev yapabilirler. Ön lisans çocuk gelişimi mezunlarının ise öncelikle dikey geçiş sistemiyle fakültelerin dört yıllık programlarından mezun olmaları, sonrasında formasyon almaları gerekmektedir.

Kimler Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünü Tercih Etmeli?

     Okul öncesi öğretmenliği bölümünü tercih etmeyi planlayan kişiler öncelikle hitap ettiği kitleyi tanımaya ve onları farklı özellikleriyle kabul edip sevmeye istekli kişiler olmalıdır. Bunun yanında öğretmenlik mesleğine ilgi duyması ve mesleği icra etmeye hevesli olması da kişinin başarılı bir okul ve meslek hayatı geçirmesine olanak sağlayacaktır. Çocukları seven ve mesleğine ilgili öğretmenlerin, hayat yolunda hem kendilerine hem de çocuklara kazandırdıkları pek çok değer aşikardır. Okul öncesi öğretmenliği bölümünü tercih etmeyi planlayan bireylerde olması gereken bir diğer özellik ise sabırdır. Yaş grupları itibariyle annelerinden ve evlerinden henüz ayrılmış çocukların okula uyumunu sağlamak sabır isteyen, uzun bir süreç olabilir.

 

Okul Öncesi Öğretmenleri Ne Kadar Maaş Alıyor 2020?

   Devlet kurumlarında hizmet veren okul öncesi öğretmenlerinin 2020 yılındaki maaşı ocak ayı itibariyle 4086 lira olmuştur. Ek ders ücretlerinin de eklenmesiyle bir okul öncesi öğretmeninin maaşı 2020 yılında 4900 lirayı bulabilir. 2020 yılının ikinci döneminde ise gelen zamlarla birlikte mesleğe yeni başlayan sözleşmeli okul öncesi öğretmeninin maaşı 4600 lira olmuş, ek ders ücretleriyle 5300 liraya kadar ulaşmıştır. Özel sektörde maaşlar, devlete oranla ne yazık ki daha düşük seyretmektedir. Özel kurumlarda alınana maaşı etkileyen birçok değişken bulunur. Anlaşma yapılan ücret üzerinden maaş alınmaktadır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir