Oksijen Tedavisi Kullanımı

Oksijen tedavisi  kullanımı

Oksijen tedavisi kullanımı, hastanın en acil durumlarında hastaneden önce; acil bakımın en önemli olan tedavi şeklidir. Her insanın yaşamını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Bu nedenle hasta veya yaralılara ilave oksijen verilir. Solunumun  durmasında yüksek derecede verilen oksijen hastanın yaşam şansını arttırır. En acil durumlarda kalp krizi ve aniden oluşan hafıza kaybı gibi durumlarda oksijenin önemi çok yüksektir. Ayrıca iç veya dış kanamalarda oksijen miktarı iyice azalır. Mutlaka dışarıdan  oksijen desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Akciğerler İçin Oksijen Tedavisi

Solunum sisteminin en önemli parçası olan akciğerler kendi kendilerini temizleyen organ olsa da zamanla bazı şeylerden etkilenerek görevini yapmada zorlanmaktadır. Bu nedenle nefes alıp verirken zorlanma olur bazen acil durumlara sebebiyet verir. Bu nedenle akciğer rahatsızlığında solunum yetmezliği yaşanmaması için oksijene ihtiyaç duyulmaktadır. Oksijen tedavisi ciğerleri rahatlatır ve solunum düzelerek hastayı rahatlatır. Durumu ağır olmayan hastalar için bu tedavi evinde de yapılmaktadır. Oksijen tüpü ile belli aralıklar ile kullanılan cihaz en büyük yardımcı ve tedavi şeklidir. Akciğer yetmezliği dikkate alınması gereken hastalıktır. Sadece ciğerleri değil ilerleyen zamanlarda başka sorunlarda oluşabilir. Akciğerlerin solunum alıp vermede yaşanan zorluğa göre oksijen ayarlanarak  doktor kontrolünde verilmektedir. Oksijensiz kalmanın hayati riski olduğu gibi vücuda verilen fazla oksijende zararlıdır.

Oksijen Tüpü Oksijen Özellikleri Nedir?

Yaşam için şart olan oksijen renksiz kokusuz ve tadı olmayan bir çeşit gazdır. Kişinin solunum yolu rahatsızlıklarında ilk tedavi oksijen verilmesidir. Bazen zehirlenme vakalarında oksijen tedavisi uygulanır. Her canlının oksijene ihtiyacı vardır. Vücut oksijensiz kalındığında tüm organlar etkilenerek daha büyük sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hastaya oksijen tüpü takmadan tüm bağlantılar kontrol edilmelidir, tüpün basıncı devamlı kontrol edilmelidir, kullanım sırasında oksijen tüpünün düşmemesine dikkat edilmelidir. Taşınabilen oksijen tüplerinde sınırlı ve gereken oksijen bulunmaktadır. Sürekli kullanılması gereken hastalık durumlarında evde hastanın kullanmasını doktor önerir. Sağlıklı  olabilmek için doktor tavsiyesi ile tüm kurallara uyum sağlanmalı ve oksijen tüpünü evde kendiniz ayarlayarak kullanabilirsiniz. Vanaların açık veya kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir