Mutfakta Son Moda Feng Shui Dekorasyonu
Mutfakta Son Moda Feng Shui Dekorasyonu

Mutfakta Son Moda Feng Shui Dekorasyonu

Son günlerde ev dekorasyonu feng shui felsefesine göre yapılmaktadır. Feng shui her eşyanın bir enerjisi olduğuna inanma sanatıdır. Evlerde enerjiyi artırdığına inanılır. Sizlerde küçük dekorasyon adımlarıyla feng shuiyi uygulayabilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunuzu Feng shui‘ye göre düzenlemeniz için sizlere bazı önerilerde bulunacağız. Öncelikle mutfağınız evin arka cephesinde olmalıdır. Mutfak; evin dış kapısı ile aynı yönde olmamalıdır. Yoksa bereketi kaçacaktır. Mutfağın yerleştirmesini yaparken “elementlerin dengesi” sağlanmalıdır. Mesela ateş ve su elementleri karşı karşıya veya yan yana gelmemelidir. Musluk su elementi ocak ise ateş elementini temsil etmektedir. Ocağın olduğu tezgahın üzerinde pencere bulunmamalıdır. Mutfak kapısı ve tuvalet kapısı karşılıklı olmamalıdır ve ocak ile tuvalet aynı duvarda olmamalıdır. Böyle bir durumda her sifon çekildiğinde yemeğin bereketi kaçtığı düşünülür. Mutfak kapısının karşısında merdiven bulunmamalıdır. Yemek yaparken mutfak kapısına arkanız dönük olmamalıdır.

Dolapların dekorasyanu da feng shui için önemlidir. Tavana kadar uzun yüksek dolaplar tercih edilmelidir. Mutfağınıza renk vermek için duvarlara dekoratif raflar yerleştirebilirsiniz. Ancak bu rafların açık tonlu renklerde olması gerekmektedir. Mekanınız büyük bir alan ise masa üzerine kadar inen büyük avizeleri tercih etmelisiniz; mekanınız küçük bir alan ise tavana monte edilebilir küçük, yuvarlak; karpuz avizeleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Dolapların iç dekorasyonu da oldukça önemlidir. Renkleri, türü deseni… Uzak doğu felsefesi olan feng shuiye göre; turuncu ve kırmızı gibi renkler mutfakta kullanıldığında iştahı artırıcı bir özelliği vardır; yemek yeme isteği getirir. Feng shui‘ye göre bu renk sadece belirli bir alanda kullanılabilir. O da fırın ya da ocağın bulunduğu duvarlar… Bu duvar ateş elementini temsili özelliğe sahip olduğu için kırmızı rengini tercih edebilirsiniz.

Mutfak dekorasyonunda işlevsel bir hale getirmek için raylı dolapları tercih edebilirsiniz. Dolap içlerinde kapaklara monte edilen döner rafları kullanmalısınız. Küçük cihazları için tezgah üzerine konulabilir prizli dolaplardan edinebilirsiniz. Böylece her defasında cihazınızı yerine koymakla uğraşmazsınız. Feng Shui’ye göre mutlu olmanız pratiklikten geçmektedir.

Mutfak dekorasyonunda tercihiniz ahşaptan yana ise tezgah ve dolap arasında kullanacağınız seramikler açık tonlarda olmalıdır. Aynı zamanda kullanacağınız askıları da metal tercih etmelisiniz. Tencere, tavalarınızı asabileceğiniz bu metal askılar negatif enerjiyi alır ve mekana canlılık katar.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir