Muhtarlardan Maske Dağıtımı

Korona virüs kadar maskenin de sorun olduğu bir gerçek. Çin’de virüsün ortaya çıkması sonrasında, önce kimse maskeye önem vermedi. Avrupa’ya sıçrayıncaya kadar yavaş yavaş maske satıcıları fiyatlarını artırmaya başladı. Hatta o kadar fiyat arttı ki devlet olaya el koydu ve sadece reçete ile eczanelerde satılması kararı alındı ve maske üreticilerinin stok yapmasına engel olundu. Bu karar, kimi kesimlerce haklıydı çünkü; doktorlar ve sağlık çalışanlarının maske bulamayacağı durumlar olabilirdi. Nitekim, sağlık çalışanları için maskelerin yetersiz kaldığı Türk Tabipler Birliği tarafından doğrulandı. Sonra, Sağlık Bakanlığı; hastalık şüphesi olanlardan, hastaneye gelmeden yani evlerinden çıkarken maske takmasını istedi. Piyasada maske bulmak iyice zorlaşmıştı hatta sırasıyla marketlerde, pazarlarda ve sonunda dışarı çıkan herkesin maske takması zorunlu halle gelince maske sorunu tavan yaptı. O zamanki kurallara göre, halkın kullanacağı maskeler sadece eczaneden alınıyordu. Diğer tüm kanallar yasaklanmıştı.

Devletten Maske Sorununa Çözüm

Neyse ki devlet maske soruna bir çözüm yolu sundu ve 20-65 yaş arasındaki kişilere ücretsiz maske dağıtmaya karar verdi. Kişi başı, haftada 5 adet maske hakkı olacağı bildirildi. PTT‘nin “https://maske.epttavm.com” linkinden bilgilerinizi doldurarak hakkınız olan maskeyi isteyebiliyordunuz. Fakat, aşırı yüklenmeden dolayı sistem çöktü ve e-devletten de talep edebilme imkanı açıldı. E-devlette de sorun olması ihtimali olduğu için ve teslim süresi de uzun olabileceği için halkımız muhtarlardan alsa daha hızlı olmaz mı?

Başka Bir Sorun Daha Gelecek

İlerleyen günlerde piyasadaki maskelerin kalitesi tartışılacak ve tüm vatandaşların N95 maske dışında maske takması kabul edilmeyecek. Bu gönderilen maskeler boşa gitmiş ve plansız bir eylem yapılmış olacak. Dolaysıyla, dağıtılmakta olan maskeler gönderilmemeli, N95 maske dağıtılması için derhal yeni çözüm bulunmalı. İsraf olmaması adına dağıtılmakta olan maskeleri yardım edilen ülkelere yada korona virüs bitince daha hafif virüslerden korunmak için kullanılması daha doğru değil midir?

Yazan: Sezgi Sönmezer

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.