Miyom Nedir?

Miyom, rahim duvarındaki düz kaslarda meydana gelen iyi huylu bir hastalıktır. Tümör olarak da adlandırılabilir. Yavaş yavaş büyür ve belirtileri göze çarpmaz. Kendini farkettirmez. %25 oranında belirtileri göze çarpar ve tıbbi tedavi gerektirir.

Kadınlarda Miyom Ve Tedavi Yöntemleri

Tek bir nodül ya da topluca büyüyebilirler. 1 mm ile 20 cm arasında boyutları değişir. Kanser değildir bir çeşit tümördür. Nedeni henüz keşfedilmemiştir. Kadınlarda üreme döneminde gelişir. Yüksek doz östrojen içeren doğum kontrol hapları gibi ilaçların etkisi ile büyürler.

Ancak bu etki günümüzde kullanılan düşük doz doğum kontrol haplarıyla gelişmez. Vücut östrojen üretimine başladığında miyomlar gelişebilir. Hamilelik sırasında, vücut ekstra östrojen ürettiği için bu dönemde miyomların büyüme riski yüksektir.

Menopoz döneminde küçülür ve kaybolurlar. MR, ultrason ve rahim lif tedavileri uygulanmaktadır. Miyomların iyi yanı hemen her zaman iyi huylu olması ve kansere dönme olasılığının ihmal edilebilecek kadar düşük olmasıdır.

Bazı kadınlarda hiç görülmez iken bazı kadınlarda sürekli yeni myomların çıkma nedeni de belirsizdir. Henüz östrojenin fazlaca salgılanmadığı ergenlik öncesinde görülmezler.

Miyom Türleri

Rahim içini döşeyen tabakanın altına yerleşenler, kas tabakasının içinde yer alanlar, dışa doğru büyüyenler, saplı miyomlar, bağların arasında gelişenler, parazitik miyomlar.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.