Mide Yanmasının Sebebi Ve Yanmayı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler
Mide Yanmasının Sebebi Ve Yanmayı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Mide Yanmasının Sebebi Ve Yanmayı Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

MİDE YANMASININ SEBEBİ VE YANMAYI ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
Mide asidinin yemek borusuna doğru kaçak yapması sonucu yemek borusundan gırtlağa doğru oluşan yanma, ekşime hissidir. Başta yetişkinler olmak üzere hemen hemen her yaş grubunda rastlanabilecek bir rahatsızlık türüdür. Midedeki besinlerin sindirime uygun hale gelebilmesi için salgılanan asidin çeşitli dengesizliklerden dolayı fazla salgılanması sonucu oluşan bir rahatsızlıktır. Sadece mide kısmında hafif ve ya yoğun bir yanma hissi söz konusu olur ve bu sancı yiyeceklerin sindirilme süreci boyunca devam edebilir. Bu rahatsızlık bazı insanlarda ayda bir kaç kez tekrarlanarak oluşurken bazı kişilerde hemen hemen her gün oluşabilmektedir. Toplumun geneli düşünüldüğü vakit % 30 ile % 40 civarındaki bir kesimde görülebilmektedir

MİDE YANMASINI ÖNLEYEN ÖNERİLER

Domates, soğan, sarımsak, baharatlı yiyecekler, kızartmalar, bazen nane ve çikolata, mide yanmasına sebep olabilir.Bu nedenle bu tür gıdalar tüketilirken dikkat edilmeli aşırıya kaçılmamalıdır.

Ayrıca zor sindirilen besinlerin tüketilmesinden dolayı, yiyeceklerin iyice çiğnenmeden yutulmasından kaynaklı ve ya ağır beslenme şekli yüzünden midede yanma hissi söz konusu olabilir. Bu yüzden sık sık bu rahatsızlıkla karşılaşanlar besinleri tamamen çiğnedikten sonra yutmalı, kolay sindirilebilen besinleri tercih etmeli ve uzun aralıklarla çok yemek yemek yerine kısa aralıklarla az yemek yemeyi denemelilerdir.
Acele yemek mide işlevine zarar veriyor. Sofradan tıkabasa doymadan kalkın.

Yemeklerin ısısı çok önemlidir. Aşırı sıcak ve soğuk besinler mide dokusuna zarar verir. Bu nedenle her zaman ılık yenmelidir. Bunun yanısıra stres,en çok mideyi etkileyerek yanma hissine yol açıyor.
Sigaradan uzak durmak,yemekten sonra uzanmamak, yatarken sağ yana dönerek yatmamakta alınacak önlemler arasındadır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir