nvidia ve microsoft ortaklığı
minecraft

Microsoft ve Nvidia, Minecraft’ta özel efektler ekledi

Microsoft ve Nvidia, aydınlatma, yansımalar, gölgeler ve daha fazlası gibi ışın izleme efektleri ekleyen Minecraft’ı RTX ile 16 Nisan’da beta olarak yayınlıyor. Ve bu potansiyel olarak Minecraft görselleri için yeni nesil.

Nvidia ve Microsoft, 2018’de RTX grafik kartları ve DirectX Raytracing ile raytracing’i itmeye başladı.

Tüm çabaları bir buzul hızında benimsemiş gibi görünen geliştiriciler ve yayıncılar tarafından göz ardı edildi. Nvidia ve Microsoft oyunu birlikte geliştirdiler ve sonunda herkesin kendileri görmesine izin vermeye hazırlar. Minecraft for Windows 10 sürümünün beta sürümünü seçerek oyunu edinebilirsiniz.

Nvidia ve Microsoft oyunu fiziksel temelli malzemelerle güncelledi. Bu, RTX ışık ışınlarının nesneleri doğru şekilde zıplamasını sağlar. Yeşil bir blok, örneğin yansıyan ışığa yeşil bir renk tonu ekleyecektir. Ve su ışığı bükecek ve arkanızdaki dünyayı yüzeyinde yansıtacaktır. Bu görseller genellikle geleneksel aydınlatma teknikleri için çok karmaşıktı.

Işın izlemenin performans üzerinde zararlı bir etkisi vardır. Nvidia, DLSS teknolojisini “oynatılabilir çerçeveler” elde etmek için kullandı. DLSS, derin öğrenme süper örneklemesidir. Bir oyunun ultra yüksek çözünürlükte nasıl görünmesi gerektiğini belirlemek için makine öğrenimini kullanır. DLSS daha sonra bu verileri alabilir ve daha az görsel bilgilerden bir görüntüyü yeniden oluşturabilir. Bu, bir oyunun yerel 4K’dan ayırt edilemez görünen bir görüntü oluştururken 1080p’de çalışmasını sağlar.

Nvidia, güncellemeyi DLSS ile paketliyor. Bu, çoğu durumda saniyede 40 ila 60 kare yapmanızı sağlar. Bu, DLSS olmadan saniyede yaklaşık 25 ila 35 kare arasındadır.

RTX ile Minecraft’tan oynanabilir bir kareye yakın bir şey elde etmek için bir Nvidia RTX kartına ihtiyacınız olacak.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …