Menopoza Bağlı Saç Dökülmesi

Bir kadının güzelliği başta yani saçlarda başlar. Herkes, kaliteli, dolgun ve parlak saçlara sahip kadınların yerinde olmak çin can atar ve bu kadınlar da her zaman göz önündedir. Bir kadın saçlarının inceldiğini farkettiğinde sık sık panik olur ve sıkıntı yaşar. Çoğu kişi dökülmeyi erkek sorunu olarak görür fakat bu sorun kadınlarda da yaşanır. Belirgin saç kayıpları genelde menopoz döneminde hızlanır. Erkek tipi dökülme kellik şeklinde sadece tepe açık kalacak şekildedir kadınlarda ise farklıdır.

Kadında, merkezi incelme görülür tüm saçta aynı eşitliktedir. Saç dökülmesi ciddi bir hastalıktır; stres ve kemoterapi baş sebepleridir. Radyasyon tedavi ve ilaçları, doğum kontrol ilaçları, genetik faktörler ve menopoz dönemindeki hormon değişimleri saç kaybında önemli bir role sahiptir. Testesteron hormonu saç köklerinin bir enzim yoluyla kimyasal bir maddeye dönüştürür. Bu madde saç foliküllerinin dışarı atılmasına yani saç kaybına neden olur. Bir kadının menopoz, östrojen ve testesteron değişimleri bunu sağlar.

Östrojendeki hızlı düşüş saç kaybını hızlandırır. İlk fark edildiğinde doktora gidilmelidir. Yaşamsal sürecinize ya da genetik geçmişinize bağlı olabilir. Nedeni aramak için bazı testlerden geçebilirsiniz. Kan ve hormon testleri çoğu zaman normal çıkar, bu testler saç incelmesine neden olabilecek hastalıkları ekarte etmeye yarar. Kadınlarda saç dökülmesi konusunda onaylı bir çözüm olan Minoxidil, iyi bir seçenektir. Reçetesiz satılır saç büyümesini teşvik eder. Kafa derisine günde 2 kez uygulanır. Hormon tedavisi de diğer bir çözümdür.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.