Marka Kavramı

Marka kavramı, şirketlerin sunmakta olduğu mal yada hizmetlerin benzer firmaların sunduğundan farklı olduğunu ve marka sahibini açık bir şekilde ayırt ederek korunmasını sağlayan sözcük, işaret, harf, renk, sayı, ses veya ambalaj kullanarak belirtilen sembollerdir.

Marka Tescili Zorunlu Mudur?

Marka Tescili yaptırmak zorunlu değildir. Fakat tüm dünyada marka tescili yapılması önerilmektedir. Çünkü; marka tescilinin yapılması, marka sahibini geniş yetkilerce korunmasına neden olur. Karıştırılması muhtemel olan markaların yaptığı olumsuzluklardan kendisini kolayca korumuş olur. Bilindiği gibi, tüketicilerinin çok fazla bilgi sahibi olmasından dolayı marka sahipleri çok fazla davalık konulara maruz kalmaktadır. Sadece tüketicilerin mağdurluğundan dolayı değil marka sahipleri de marka sahiplerine dava açılmaktadır.

Ortak Marka Nedir?

Ortak marka, bir grubun ürün veya hizmetlerini diğer ticaret veya hizmet sunan firmalarınkinden ayırt eden işaretlerdir.

Resmi Marka Bülteni Nedir?

Yayınladığı platformun türünün önemi olmadığı, kanunda geçen maddelerin yayımlandığı bültenlere resmi marka bülteni denir.

Garanti Markası Tanımı

Markayı üreten yada marka sahibinin ortak özelliklerini, üretim süreçlerini, coğrafi bölgelerini ve kalite standartlarını garanti eden işaretlere garanti markası denir.

Markalar Sicili

Marka ile ilişkili tescil bilgilerinin ve marka tescili ile alakalı bütün gelişmeleri ve değişiklikleri kayıt altına alınan sicile markalar sicili denir.

Daha fazla detay için sponsorumuz Gravis IP Marka Patent Tescil Ofisi ile iletişime geçiniz. http://www.gravis-ip.com/

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir