Lösemi’nin Nedenleri ve Tedavi Şekli

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi, her yaşta görülebilmekle birlikte daha çok 2-5 yaş aralığında görülmektedir. Yaşın ilerlemesine paralel olarak, oluşan lösemi vakalarında tedaviden olumlu yanıt alma şansı giderek azalma göstermektedir.

Lösemi Nedenleri

Günümüzde kan kanserinin kesin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Kan kanseri, vücudumuzda kan üretimini sağlayan kemik iliğindeki ana hücrelerin değişimi neticesinde, kan hücrelerinin uygun olmayan bir şekilde artması ve hücrelerin hızlı bir şekilde yayılmasıdır.

Lösemi Belirtileri

Kan kanserinin ileri sürülebilecek genel belirtileri; kansızlık, iştahsızlık, zayıflama, burun diş etleri ve cilt altında kanama, lenf düğümlerinin şişmesi ve bacaklarda kemik ağrısı şeklinde sıralanabilir. Ancak doktorun yapacağı muayene ve tetkikler hastalığın kesin tanısı konulabilmektedir.

Lösemi Tedavisi

Tedavide öncelikli olarak hastanın genel durumunun düzeltilmesi yoluna gidilir. Hasta ve hasta yakınlarının hastalık konusunda bilinçlendirilmesi büyük önem arz etmektedir.
Lösemi umutsuz bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Özellikle son zamanlarda uygulanan kemik iliği nakilleri ile son derece başarılı sonuçlar elde edilmekte ve hastaya sağlanacak iyi bir psikolojik motivasyon ve kaliteli bir tedavi ile hastalarda yüzde 85 oranında iyileşmeler sağlanabilmektedir

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Aşı Randevusu Alma

Aşı Randevusu Alma konusunda aydınlatılmayı bekleyen birçok kişi var. Aşılama sırası gelenler MHRS (Merkezi Hastane …