Londra
Londra'da Gezilecek Yerler

Londra’ya Yakın Şehirler

Londra’ya yakın şehirler yazısında Londra’ya gitmişken Londra’ya yakın olan İngilterenin diğer şehirlerini de görmek isteyenler için çok kısa bilgiler vereceğiz. Londra tatili biraz uzun olanlar bu şehirlerden birkaçına da gidebilir. Londra’ya yakın şehirler arasında Brighton, Chambridge, Oxford, Cardiff, Birmingham şehirlerini sayabiliriz. Bu şehirler dışında Londra’ya uzak olan ancak İngiltere’nin İskoçya’nın İrlanda’nın önemli şehirleri arasında Manchester, Edinburgh, Glasgow, Newcastle, Dublin şehirlerini söyleyebiliriz. Aşağıda Londra ile bu şehirler arasındaki mesafeleri sırasıyla belirtiyoruz.

Londra Brighton arası 87 km

Londra Oxford arası 97 km

Londra Chambridge arası 100 km

Londra Birmingham arası 189 km

Londra Cardiff arası 243 km

Londra Manchester arası 321 km

Londra Newcastle arası 456 km

Londra Dublin arası 583 km

Londra Glasgow arası 648 km

Londra Edinburgh arası 652 kilometredir.

Bu yazdığımız şehirlerden Cardiff Gallerin başkenti, Edinburgh İskoçyanın başkenti, Dublin ise İrlandanın başkentidir.
Londra ile mesafelerini belirttiğimiz bu şehirlere Londra’dan trenler ile çok rahat ulaşabilirsiniz. İngiltere’de çok yaygın bir tren ağı mevcuttur ve bu tren ağının merkezide Londra’dır. Londra’da bu şehirlere gün içinde onlarca sefer düzenlenmektedir. Londra’dan başka şehirlere giden trenler Londra’da bulunan King Cross, Euston Square, Liverpool Street, Victoria merkezi tren istasyonlarından kalkmaktadır. Bu trenlerin biletleme sistemi uçak bilet sistemi gibi işlemektedir. Tren biletlerini ne kadar erken alırsanız biletler o kadar ucuz olmaktadır. Aldığınız bu biletlerde ki gidiş tarihi içinde bulunan istediğiniz bir trene binebilirsiniz. Yani biletin tarihi bellidir ancak bileti saati önemli değildir. O gün içinde ki bütün trenlerde geçerlidir.

Bize göre Londra’ya yakın şehirler arasında görülmesi gereken ilk şehir Chambridge ve Oxford şehirleridir. Bu iki şehir barındırdıkları üniversitelerle dünyada çok önemli bir üne sahiptirler. Gerek Chambridge üniversitesi gerekse de Oxford üniversitesi dünyada eğitim alanında her zaman en başarılı üniversiteler arasında sayılmaktadırlar. Bu iki şehirde küçük şehirlerdir ve bütün şehri yürüyerek gezebileceğiniz yerlerdir.

Londra’ya yakın şehirler arasındaki Brighton bir sahil şehridir. Okyanus kenarı olan Brighton da havaların sıcak olduğu zamanlarda denize girebilirsiniz. Gallerin başkenti Cardiff şehri de hem Londra’ya yakındır hem de İngiltere’ye gitmişken başka bir ülke daha görmek isteyenler için iyi bir tercih olabilir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Halloween

Halloween

Film Amerikan yapım olan ve korku filmi türünde bir seri olan Halloween serisinin dördüncüsüdür. Filmin 2018 yılında vizyona gireceği düşünülüyor.