logo tasarimi

Logo Tasarımı

Logo Tasarımında Nelere Önem Vermelisiniz?

Logo tasarımı markaların ya da firmaların, işlerini ve ürünlerini hedef kitlelerine tanıtmak amacı ile kullandıkları yazı ya da resimlere verilen isimdir. Logo tasarımı yapılırken müşterilerin istekleri göz önüne alınıyor olsa da tasarım sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Logo tasarımı yaparken önem verilmesi gereken noktaları şu şekilde sıralamak mümkündür.

-Etkileyici ve Sade Bir Tasarım

Logo tasarımı çalışmaları yapılırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, logonun akılda kalıcı bir tasarıma sahip olmasıdır. Bu etkiyi yakalamak içinde logonun yalın, sade ve firma ile alakalı olacak şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Doğru tasarlanan bir logo firmaların uzun vadede ciddi faydalar kazanmasını sağlamaktadır.

-Özgün ve Farklı Tasarım

Özgün, orijinal ve özel olarak tasarlanana logolar, kurumların imajının ciddi bir şekilde yapılanmasına katkı sağlamaktadır. Farklı kuruluşlara benzer, onları andıran ya da çağrışımlar yapan logo tasarımı, kişilerin fayda yerine zarar elde etmesini sağlayacaktır. Bu nedenle kişiler yaptıkları ürünleri ve hizmetleri ile ilgili özgün logo tasarımları ile kendilerini tanıtmalıdır.

-Hedef Kitleye Hitap Edebilme

Her işletme yaptığı iş gereği, farklı özellikteki hedef kitlelere hitap etmektedir. Her dönemin ve her toplumun kültürel yapısı da bu kriterin değişmesine etki etmektedir. Bu nedenle logo tasarımı yapılırken, kültürel özelliklerden kopmayacak ve potansiyel müşterilerin marka ile özdeşmesini sağlayacak imgeler, renkler ve tasarımlar kullanılmalıdır.

Logo Tasarımı Nedir? Etkili Bir Logonun Özellikler Nelerdir?

Logo, işletmelerin ya da markaların kimliği niteliğini taşıyan bir görsel öğedir. Logo tasarımı işletmelere büyük faydalar sağlayan ve akılda kalıcılık etkisini arttıran önemli bir unsurdur. Bu nedenle logo tasarımları firmaların vizyonuna, kurumsallığına uygun ve hedef kitleye hitap edecek şekilde tasarlanmalıdır.

Etkili ve doğru bir logonun özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

-Ayrıntılar azdır.

-Sade, hatırlanabilir ve anlaşılır bir yapıya sahiptir.

-Firmanın genel özelliklerini yansıtır.

-Markanın özellikleri göz önüne alınarak hazırlanır.

-Özgün ve diğer kurumları çağrıştırmayacak şekilde tasarlanır.

-Firmanın renkleri ile uyumlu ve akılda kalıcıdır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kehribar Tesbih Örnekleri

Kehribar Tesbih

Doğanın bize en güzel armağanlarından biridir kehribar. Işığa tutarak baktığınızda adeta içinde ışıl ışıl yanan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir