En güzel Mutfak
Mutfak Yaptırırken nelere dikkat edilmeli

Kullanışlı Mutfak Önerileri

Her Şey El Altındaysa Yemek Pişirmek Zevktir

Yemek hazırlamak için kullanılan alanın hem buzdolabına, hem lavaboya, hem de fırın ya da ocağa yakın olması gerekir. Bu nedenle günümüzde modern mutfaklarda tezgahlar elden geldiğince uzun tutulmakta, evye de bu tezgahlara yerleştirilmektedir. Ama mutfak, içine bir masa yerleştirilecek kadar genişse, çok değerli olan bu fazla alana gereken önem verilmelidir.

Bazı özel yemek türlerini hazırlayabilmek için, oldukça geniş bir alana gerek duyulur. Oysa, hazır tezgahların genişliği en çok 60 cm. dir. Mutfak bir masa konacak kadar geniş değilse, bu soruna kolaylık getirecek birçok çözüm önerilir. Sözgelimi, çekilip kullanıldıktan sonra geriye itilebilen yüzeyler; bir tezgaha bağlı, gereğinde çekilerek, kullanım alanı genişletilen, gerekli yere götürülerek kullanılabilen, taşınabilir küçük masalar (bu tür masalar, pişirilmeden önce yıkanması gereken yiyecekler varsa lavabonun yanına, hazırlanmış ve hemen pişirilmesi gereken yiyecekler olduğundaysa, fırının yanına götürülerek) büyük kolaylıklar sağlarlar. Taşınabilir masaları gerekli gereçlerle donatmak, sözgelimi, masa üstünde çatal, kaşık, bıçak kutusu bulundurmak, acil durumlar için boş alanlar bırakmak, şişelere yer açmak işi büyük ölçüde kolaylaştırır.

Tezgah yüzeyinden genellikle, yalnızca kesme işlemlerinde yararlanılır. Kesme, doğrama gibi işlemlerde kuşkusuz ek bölümlerde iş görebilir. Ama bunların dışında kalan durumlarda, en kullanışlı yöntem, gerektiğinde lavabonun üstüne yerleştirilecek bir tahtadır. Özellikle sebzelerin yıkanması sırasında, böyle bir tahta son derece yararlı olur. Tezgahlar genellikle ısıya ve darbelere dayanıklı maddelerle kaplandığından, üstlerinde herhangibir yemek hazırlanabileceği gibi, sıcak kaplarda konabilir. Söz konusu maddeler dayanıklı, yanmaz ve kolayca temizlenebilir nitelikte maddelerdir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.