Korona virüs nedeniyle kaygı

Korona virüs, ruhsal ve bedensel sağlığımızı tehdit etmeye başladı. Bunun nedeni ve kaygı bozukluluğunu önleme yöntemlerini anlatmaya çalışalım istedik.

İnsanların en temel güdüsü hayatta kalabilmektir. Bu güdüyü engellemeye çalışan herşey, bizde doğal olarak strese, korkuya ve kaygı bozukluluğuna neden olmaya başlar. Doz olarak çok yüksek seviyelere çıkması sağlığımıza etkisi olumsuzdur. Yüksek dozda korku kaygı ve stres bağışıklık sistemimizi düşürür ve daha çabuk hastalanmamıza neden olabilir. Fakat, belli bir miktarda kalması, hayatta kalabilmemiz için tedbirler almamızı sağlar. Peki ama bu dozun nasıl az miktarlarda kalmasını sağlayabiliriz?

  1. Haber izleme sıklığımızı azaltmalıyız. Günde 1-2 kez yeterli. (unutmayın kaygılı olduğumuz konularda haber izleme isteği artar, kendimize engel olalım.)
  2. Konusunda uzman kişileri takip etmeliyiz. Yani, bilgi ve haber kaynaklarında seçici olmalıyız.
  3. Nefes alma egzersizleri yapmalıyız.
  4. Kontrol alanınızda kalmalısınız. Yani, sizin değiştirebileceğiniz durumların olduğu yerde kalmalısınız. Mesela, kendi odanızın temizliğini ve konforunu siz değiştirebilirsiniz. Ama bir pastanenin yada restaurantı siz değiştiremezsiniz. Dolaysıyla, restaurant ve pastanelerden bu dönemde uzak kalın.
  5. Meditasyon, mindfulness tekniklerini deneyin.
  6. Eğlenceli video, film, müzik dinlemelisiniz. (Toplu şekilde değil bireysel)
  7. Yapmak istediğiniz, ama ertelediğiniz hobilerinizi yapmaya çalışın.
  8. Her gün 30 dakika egzersiz yapın. (Evde)
  9. Her sabah 5-10 dakika erken kalkın camı açıp yaklaşık 1 dakika Güneş ışığına bakmak.

Kaynak: Psikolog Özlem Toksoy Özsoylar

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.