Köpeklerin Yemek İçin Yalvarması

Yemek saati geldi ve köpeğiniz tabağınıza gözlerini dikmiş vaziyette. Canım, bir lokma bir şey vermekten ne çıkar? Maalesef ki o verilen bir lokma köpeğinizin her seferinde bir şeyler yediğinizde yalvarmasında ısrarının devamını sağlayacaktır. Sizden bir şeyler almadan da sizi ve diğer yemek yiyen kişileri rahatsız etmeye devam etmesine neden olacaktır.
Yalvarma huyunu değiştirmek esasında zor değildir. En zor olan kısmı istikrarlı davranmaktır. İlk önce masadan kesinlikle köpeğinize birşey vermemelisiniz. Haftada bir defa ona masadan bir şey vermeniz bile köpeğinizin bu huyundan vazgeçmesini zorlaştıracaktır.

Bu husustaki amacınız köpeğinize sadece mama verildiğinde yemek yemesidir. Onun da kararını köpeğiniz değil sizin vermeniz gerektiğini köpeğinizin öğrenmesidir. İlk yapılması gereken, köpeğinizin mamasını hazırlarken, onun masadan uzak bir yerde oturup, sizin ona mama vermenizi beklemesini öğretmektir. Bu husustaki ikinci aşama ise köpeğinize mama tasını yere koyup, yemeğe başlama komutunu verene kadar köpeğinizin oturduğu yerden kalkmamasıdır. Köpeğinizin bunları öğrenecektir ama sizin sabırlı olmanız gerekmektedir.

Hayvan davranış uzmanlarının köpeğinizin yalvarma huyunu ortadan kaldırmak için birkaç önerisi vardır. İlki, siz yemek yerken köpeğinizin oturmasını veya yatmasını sağlamanız. Her seferde ayağa kalkmayı denediğinde “Hayır” diyerek tekrar oturmasını veya yatmasını sağlamanız. Ayrıca, köpeğinizi siz yemek yerken kayışıyla bağlamanız. Kayışıyla bağlı durumdayken onun oturmasını veya yatmasını sağlamanız. Unutmayın ki köpeğiniz kolay kolay alıştırıldığı huydan vazgeçmeyecektir. Zamana ihtiyacınız olacaktır.

Bunların işe yaramadığı durumlarda köpeğinizi yemek saatinizde ayrı bir odaya kapatmayı deneyeilirsiniz. Yalnızlık ve sizden uzak kalması öğrenme isteğini arttırmada rol oynayabilir.

Her ne kadar zor olsa da sizin pes etmemeniz gerekmektedir. Eninde sonunda köpeğiniz yalvarmaktan vazgeçecektir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.