Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpek sahiplerinin en büyük sorunu köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl çözülürdür. Bu haberimizde bunu açıklamaya çalışacağız.

Evde baktığımız köpekler için tuvalet eğitimi oldukça önemlidir. Tuvalet eğitiminin olmaması zorluklar çıkarabilmektedir. Tuvalet eğitimi ev içerisinde sizin belirlediğiniz bir alanda yapılabilmektedir. Köpeklerde Tuvalet Eğitimi yavru iken başlanılması daha iyi sonuç vermektedir. Tuvalet eğitimleri iç mekân ve dış mekân olarak ayrılmaktadır. İç mekânda bir tuvalet eğitimi için ev içerisinde bir alanın belirlenmesi gerekmektedir. Dış alandaki tuvalet eğitiminde ise dışarıda bir bölgenin belirlenmesi gerekmektedir. Yavru köpekler eve ilk geldiklerinde tuvalet eğitimi için çok uygun olmaktadırlar. Eğitim zor değildir fakat sabır isteyen bir süreçtir. Köpekler hemen bu eğitime alışamamaktadırlar. Bu nedenle onlar alışana kadar her gün düzenli olarak eğitim verilmelidir.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi için ilk olarak köpeğin iç mekânda mı tuvaletini yapacağı yoksa dış mekânda yapacağına karar verilmelidir. Mekân kararı verildikten sonra tuvalet eğitimine geçilebilmektedir. Köpeklerin genel olarak yemek yedikten sonra bağırsaklarında baskı oluşur ve bu da tuvalet ihtiyaçlarını doğurur. Bu işi kolaylaştırmaktadır. Çünkü köpeğin yaklaşık olarak ne zaman tuvaleti geleceği öngörülebilmektedir. Bu nedenle her gün aynı zaman diliminde köpeğe mama verilmelidir. Köpekler tuvalet ihtiyacının geldiklerini bazı hareketleri ile de belirtmektedir. Örneğin köpek oyun oynarken birden durgunlaşıyorsa ya da daireler çiziyor ise bunlar tuvaletinin geldiğini gösteren işaretlerdir. İlk olarak ev içerisinde tuvalet alanı belirlenir. Belirlenen alan gazete kâğıtları gibi bir materyal ile kaplanır. Daha sonra köpeğin tuvaleti geldiğinde köpek belirlenen bölgeye getirilmeli ve orada tuvaletini yapması beklenmelidir. Tuvaletini yaptıktan sonra köpek ödüllendirilebilir.

Not: Evin çoğu bölgesine gazete olmalı, yavaş yavaş yapılması gereken bölgede gazete kalacak şekilde gazeteler azaltılmalı.

Dışarıda Köpek Tuvalet Eğitimi

Dışarıda tuvalet eğitiminde ise köpeğin yemek yemesinden 10 dakika sonra dışarıya çıkartılmalıdır. Daha sonra köpeğin tuvaletini yapması için bir alan seçilmelidir. Sonra yine tuvaletini yapana kadar orada beklenmeli ve yaptıktan sonra ona ödül olarak ödül maması verilmelidir. Köpeklerde Tuvalet Eğitimi sabır isteyen bir süreçtir. Bu süreçte köpeklere kızmak tuvalet eğitimini geri itmektedir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir