Kolonyal Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?
Kolonyal Dekorasyonda mobilya seçimi nasıl olmalı

Kolonyal Dekorasyon

İngiltere, üç yüzyılı aşkın bir süre boyunca dünya toprakları üzerinde dolaştı, yaşadı ve bunun sonucunda bir tarz gelişti…”Kolonyal” adı verilen bu tarz, sadece dekorasyonda değil, her konuda karşımıza çıktı.

Kendi ülkelerinden uzakta, ama adeta kendi ülkelerindeymişcesine özenle yaşama biçimlerini sürdürdüler. Gerek bungalowlarda gerekse diğer konakladıkları ve yaşamlarını sürdürdükleri bu yerlerde kullandıkları mobilyalarda Londra’nın izleri, ancak kullanılan materyallerde Hindistan’a ait gül ağacı, tik ağacı, kafur ve ucuz olan bambu görülmüştür. Yaşadıkları sıcak yerlerde sıkça rastlanan böceklere karşı mücadele için, en sağlıklı malzemeler kullanılmış, ancak egzotik olanlar tercih edilmiştir.

Avrupa’daki moda akımları Hindistan’a geç ulaşıyor, ancak uygulanmaya başlandığında da uzun süre popülerliğini sürdürüyordu. Hindistan’ın 1947 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla, koloniler dağılmaya başladı. Geride ise; bol drapeler, desenli duvar kağıtları, cibinlikli yataklar ve büyük verandalı (pitoresk villa) evler kaldı.

Kolonyal Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?

Kolonyal dekorasyonda mobilyaların renkleri koyu ahşap tonlarında olmalıdır. Amaç yaşam alanlarına bir koyuluk katmak ve varlığınızı çok eskilere dayandığını göstermektir. Ancak bu koyu renkler, kolonyal tasarım ile dizayn edilmiş evlerde yumuşatılması gerekir.

Kontrast oluşturmak ve yaşam enerjisini tekrar canlandırmak için ev tekstil ürünlerinden olan halı ve perdeler açık renkli olmalıdır. Yani, mobilyaların koyu renklerini yumuşatmak için perdede ve halılarda; krem, beyaz ve tonları tercih edilmelidir.

Yaşam enerjinizi artırmak için iç mekân bitkilerinin kullanılması tam istediğiniz sonucu yaratacaktır. Kahve rengi mobilyalar toprağı simgelerken, yapraklar ise doğadaki kahverengi yeşil uyumunu yansıtmaktadır. Yeşilliğini koruyan yapraklı bitkileri tercih etmelisiniz.

Kolonyal Dekorasyon İçin Hangi Mobilyaları ve Dekorasyon Ürünlerini Kullanmalıyız?

Kolonyal dekorasyon için salondaki koltuk takımlarınızın hasır ile üretilmiş tasarımlardan oluşması daha doğru olur. Hasırlı mobilyalarınıza, yüksek tavandan asılı pervaneler çok yakışacaktır. Eğer pervane asma imkanınız yoksa salonunuzda rahat nefes aldırmaya yarayacak objeler koyabilirsiniz. Örneğin dağ ve yeşilliklerin bol olduğu bir resim, rüzgar gülü olan bir resim yada obje, denizde gezen bir gemi resmi tam istediğimiz tercihlerdir.

Yemek masası ve sandalyeleri klasik ince çubuklu ve ince ayaklı sandalyelerden seçilmelidir. Kolonyal dekorasyon için yaptıklarımıza uyumlu olması için düz kahve rengi klasik masa kullanmalısınız.
Yemek masası ve sandalyelerin ayakları ince çubuklu olmasına özen göstermelisiniz.

Kolonyal dekorasyona ait bir banyo dekore etmek için banyo dolabınızı seçerken tasarımı çok önemlidir.
Banyonuzdaki lavabonun tasarımının dresuar veya şifonyer stiline benzer bir tasarımda üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz.
Antika gibi zemin karo döşemeleri, zarif ve şık armatürlerin yanında göz alıcı aplikler, farbelalı perdeler banyonuzu tamamlayacaktır.

Çalışma odasında ise, size azim ve kararlılık katacak savaş veya mesaj içerikli tarihi tablolara, simgelere yer verebilirsiniz. Genellikle ahşap ve metal çıtalı çerçeveleri kullanmanızı öneririz

Son olarak olmazsa olmaz olarak kütüphane oluşturmalısınız.
Kütüphane dolabınız tamamen kapaksız, tavandan yere kadar uzanan türde olmalıdır. Yüzlerce kitabı içerisinde barındıran hatta bazı kitapların çok eski basımları da bulunmalıdır.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.