Kilo Verememe Psikolojisi
Kilo Verememe Psikolojisi

Kilo Verememe Psikolojisi

Yememeliyim, düşüncesini aklınızdan asla atamıyorsanız, siz diyete yeni başladınız demektir. Diyet yapan insanların büyük bir çoğunluğu ilk haftalarda tamamen yemek alışkanlıklarını değiştirmek isteyecektir. Bu durum ise pek mümkün olmamaktadır. Çünkü siz uzun bir süredir vücudunuzun besin ihtiyacını bazı davranışlarınıza paralel olarak değiştirmiş olabilirsiniz. Bu değişikliği bir anda kabul etmesi ise ne yazık ki pek mümkün olmamaktadır. İşte tam bu noktada bazı telkin metotları devreye girmektedir.

Diyete başlarken yapılan en büyük hata bir anda yemek yemenin kesilebileceğine duyulan inançtır. Bir anda diyete başlamak vücudunuza uygulayacağınız en büyük işkencelerin başında gelmektedir. Bu sebepten dolayı bünyenizi uzun süreli bir tokluktan, bir anda yemeğe hiç ihtiyaç duymayacağınız bir şekle sokmak ciddi problemlerin işaretçisi olacaktır. Öncelikle bu olaya belirli bir zaman alışmaya çalışarak yada direnerek zamanınızı geçirebilirsiniz. Ama ipin ucunu bir kaçırırsanız maalesef eskiye oranla çok daha hızlı kilo alacağınızı da unutmamanız gerekmektedir. Bu durum pek çok hastalığında işaretçisi olacaktır.

Yapılan araştırmalar diyet kaynaklı en büyük rahatsızlığın depresyon olduğunu ortaya çıkarmıştır. Kişiler diyete bağlı çektikleri açlık hissinin verdiği acıları baz alarak, hızlı bir zayıflama beklerler ama maalesef bu zayıflama tahmin ettikleri hızda gelmeyecektir. Bu duruma alınabilecek en büyük önlem ise öncelikle başvurulan sağlıklı bir diyet cetveli oluşturmak olabilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri gün içerisinde tüketmeye çalışmalısınız. Hasta olmamak için tüm vitamin ve mineralleri almanız gerektiğini asla unutmamalısınız.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.