Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi

Hayvan severlerin önem verdiği konulardan biri Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi.

Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi Neden Önemli?

Gelişimlerinin en iyi şekilde ilerlemesi ve yaşları ilerledikçe farklı sağlık sorunlarıyla karşılaşılmaması için Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi oldukça önemli bir konudur. Evcil hayvanların sorumluluklarının kendilerine ait olduğunu bilen sahipler kendilerini yüzlerce seçenek arasında kaybolmuş hissedebilirler, fakat mama seçiminde hangi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini bilmek bu işi kolaylaştıracaktır.

Mama İçeriği ve Yaş İlişkisi

Yavru ve yetişkin kedi ve köpek mamaları arasındaki temel fark, mamanın içerdiği besin değerleridir. Yavru kedi ve köpekler daha hareketli olduğu ve gelişim evresinde bulundukları için yavru mamaları farklı vitamin ve mineraller ve genelde daha fazla kalori içermektedir. Yavru mamalarındaki kalori oranları, görece daha hareketsiz yetişkin kedilerde kilo alımına neden olabileceğinden, Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi konusunda buna dikkat edilmelidir. Ayrıca yaşlanmış evcil hayvanlar için yaşlılığın olumsuz etkilerini geciktirecek mamalar bulunmaktadır.

Yaşa bakılmaksızın içerdiği et oranı yüksek olan mamalar tercih edilmelidir. Tahıl içeren mamalar obezite ve şeker hastalığı gibi birçok olumsuz etkiye sebep olabileceği için de et yanında takviye olarak tahıl yerine meyve ve sebze içeren mamalara yönelmek doğru olacaktır. Kalsiyum, fosfor, demir gibi mineraller, kediler için taurin maddesi yer alan mamalar tercih edilmelidir. ‘Hayvansal ürünler ve kümes hayvanı türevleri’ gibi ibareler içeren mamalar, kümes hayvanlarının kemikleri ya da gagaları gibi maddeleri içerdiğinden, bu ifadenin bulunduğu mamalardan uzak durulmalıdır.

Kısırlaştırılmış Evcil Hayvanlar İçin Mamalar

Hepsi için geçerli olmasa da bazen kısırlaştırıldıktan sonra metabolizmalarındaki değişiklik sonucu evcil hayvanlar daha hareketsiz hale gelebilir. Bunun için Kedi ve Köpeklerde Mama Seçimi yaparken buna dikkat edilmelidir. Özellikle erkek kedi ve köpeklerde kısırlaştırma sonucu oluşabilecek idrar yolu taşlarını önleme etkisi bulunan kısır kedi mamaları tercih edilebilir. En iyi kedi mama konusunda daha detaylı bilgi almak istiyorsanız patilim.com’u takip etmenizi öneririz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Hubble Uzay Teleskobu

Hubble Uzay Teleskobu

Uzayı anlayabilmek için teleskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan Hubble Uzay Teleskopu en önemlilerindendir. Bu teleskobu inceleyelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir