Gereksiz İlaç kullanımı
Kebap yemeden önce iyi geliyor

Kebap Yemeden İyi Geliyor

Maalesef en büyük tehdit kendimiz. Gereksiz ilaç kullanımı sağlığımızı etkileyen en büyük sorunlardan bir tanesi. Çok ilaç kullanıyoruz ve bu ilaçlara çok büyük anlamlar yüklüyoruz. Geçmiş yıllara göre ilaç tüketimi inanılmaz derecede yüksek.

2019 yılında 2.37 milyar kutu ilaç tüketimimiz olmuş. Kişi başı kaç kutu olduğunu siz hesaplayın. Şunu unutmamak gerekiyor aldığımız her ilacın bir de yan etkisi var. Firmalar bu ilaçların iyi özelliklerini ortaya koyarken, kötü özelliklerinden hiçbirimiz bahsetmiyoruz.

En çok tüketilenlerden bir tanesi mide ilaçları. Kebap yemeden önce bana iyi geliyor diyen mi istersiniz? Ne olur ne olmaz deyip ağrı kesici ile içen mi? Tıp dilinde proton pompası inhibitörleri olarak bilinen mide ilaçları asit salgılamasını engelleyerek etki yapmaktadır. Ülkemizde herkesin adına kulak aşinası olduğu bir iki tane ilaç inanılmaz derecede fazla verilmekte. Eski bir molekül olmasına rağmen yıllardır çok yüksek seviyede satılmakta. Lansoprezol dan sonra bulunan moleküllerin etkisi daha hızlı ve en önemlisi yan etkisi daha az olurken insanımız alışık olduğundan yine vazgeçemiyor sanırım. Bunlardan da önemlisi doktorlarımız biraz kolaya kaçıyor. Reflüyü sebep olanı bloke etmektense direkt olarak ilaca yöneltiyorlar. Hastayı doğru besinlere yöneltmek hem ilaç kullanımı azaltacak hem de sağlıklı beslenmesini sağlayacaktır.
Biz daha kebabın kokusunu alırken veya yemekle daha yeni göz göze gelmişken bile midemiz asit salgılamaya başlar. Çoğu hidroklorik asit olmak üzere günde 2.5 lt salgı yapılır.

Bu asit vücudumuza neler yapar ?

  • Mide asidi yiyeceklerdeki proteinleri parçalayarak emilebilir hale getirmektedir.
  • Midemizdeki hidroklorik asit yiyeceklere gelen mikropları öldürür. Bu da bizim hastalanmamızı engeller.
  • Vitamin B12 , B6, folat, demir, çinko, magnezyum gibi minerallerin emilebilir tuzlar haline dönüşmesini sağlar.

Mide ilaçlarının zararları:

  • Hastalıklara daha kolay yakalanırız.
  • Daha kolay ishal oluruz.
  • Kemik erimesi yapar.
  • Mide buna alıştığı zaman kötü alışkanlık gibi bırakmamız zor olur.

Mide ilaçları arkadaş tavsiyesi ile alınacak ilaçlar değildir. Doktorunuza bilinçli bir şekilde danışmadan kullanmaktan kaçınınız. Eğer bu tür ilaçları uzun süredir kullanıyorsanız bırakırken de doktorunuza danışmalısınız.

Yazar: Serdar Demirci

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir