Kadınlarda Cinsel Dürtü Tedavisi Nasıldır?

Libido azalması veya tamamen yok olması halinde cinsel hayat bitebilir. Kadınlarda cinsel dürtü için kullanılan tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Cinsel işlev bozukluğu için etkili tedaviler son yıllarda daha da arttı. İlk adım doktora gidip sorunun ne olduğunu bulmak. Doktorunuz, fiziksel ve duygusal boyutlarıyla durumunuzu inceleyerek sorununuzu çözecektir.

İyi ve mutlu bir ilişkinin içinde olmayan kadınlarda bu sorun daha yaygın. Hormonal durumlar, menopoz, gebelik, lohusalık, tiroid bozuklukları, kronik stres, depresyon ve diğer ruh sağlığı sorunları, antidepresan, reçeteli ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ve anksiyete ilaçları libidoyu azaltır.

Seks sırasında ağrı varsa bu da kadını uzaklaştırır. İlişki danışmanları işi fiziksel ve ruhsal açılardan ele alıyor. Pes etmeden jinekolog ve seks terapistiniz ile görüşün. İlaç gerekiyorsa verilebilir. Vajinal kuruluk sekste ağrının nedenlerinden biridir, bunun için jel verilir. Östrojen cilt kremleri erektil bozukluk ilaçları uygun görülebilir. Testosteron ve androjen hormonlarında düşüş kadınlarda da olabiliyor ve bunun için de ilaç ve krem verilebilir. Yan etkisi olmayan veya az olan tedavileri seçmeye çalışın. Terapist ile mutlaka psikolojik destek alın.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.