İştah Kesen Gıdalar Nelerdir?

İştahınızı Kesen Yiyecekler, fiziksel görünüşümüzü iyileştirmek için yaptığımız diyetler sadece dış görünüş açısından değil aynı zamanda aşırı kilolu olmanın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinden de önemlidir.

Kendinizi sağlıklı bir diyet ve kilo vermek için açlığa mahkum etmek doğru değildir. Her geçen gün alınması gereken vitaminler, mineraller, proteinler, yağlar ve karbonhidratları doğru kaynaklardan almak uzun süre kilo vermenize yardımcı olur.

DİYETİNİZE KARAR VERDİKTEN SONRA, İŞTAH AÇICI GIDALAR, ÖZELLİKLE DE İLK HAFTALARDA DİYETE SADIK KALMANIZA YARDIMCI OLABİLİR.

İştahınızı Azaltan Besinler

iştah kesen yiyecekler Elma : Çoğu beslenme uzmanı elma tüketmenin faydaları hakkında konuşur. Elmanın iştah bastırmasının etkisi, zengin elyaf ve “pektin” maddesinden kaynaklanmaktadır.

Yemeklik lif ve pektin içeren elmalar, öğünler arasında tüketildiğinde doyma duygusunu uzatır ve diğer öğün sindirimini engeller.

Elma, kandaki glikozu düzenlerken fiziksel aktiviteleriniz sırasında ihtiyacınız olan enerjiyi de sağlayabilir.

Salatalar : Yeşil yapraklı sebzelere, özellikle yerli ve yabancı diyet uzmanları tarafından hazırlanan diyet listelerinde kaç tane yer verildiğini fark ettiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler elma gibi bol miktarda besin içerir ve uzun süre çok düşük kalorili alımlar sağlar.

-Çeşitli sebzelerden yapılan geniş bir salata ortalama 200-250 kalorilik (yağsız) ve iştahları bastıracağı için vitamin ve minerallere iyi bir alternatiftir.

Yulaf Ezmesi : Yulaf ezmesi, uzun süren bir tokluk sağlayan ve iştahı kesen, yavaş sindiren bir karbonhidrattır.

Glisemik indeks çok düşük ancak besin değeri düşük değildir. Bir kase yulaf ezmesini kazarken, bir sonraki yemek yorgunluğunuz olacak.

Yeşil Çay : Çok acıktıysanız, bir sonraki yemek yemeğinize kadar zamanınız varsa, bir fincan yeşil çayla iştahınızı bastırabilirsiniz. Yeşil çay, açlığa neden olan hormonların salınmasını bastırarak tokluk hissi verir.

Acı Biber : Acı biberin iştahı bastırmada doğrudan etkisi yoktur, ancak biberli yiyecekler yemek sırasında daha az su ve daha fazla su sağlayabilir. Böylece masadan daha az kalori alıp su dolu hissedeceksiniz.

İştah Kesecek Diğer Öneriler

Sık Öğünler: Ağır yemek yerine küçük yemeklerde sıklıkla yemek yerseniz, yemeklerin arasındaki iştah artmaz.

Uyku: Uykunuzu tam olarak almazsanız, gün içinde enerjiniz azaldıkça iştahınız artabilir. Uyku kalorilerinin yanı sıra, her gün tavsiye edileceği kadar uyun, çünkü elde edebileceğiniz başka bir enerji kaynağı da vardır.

Su: Vücudun dehidrasyonu sıklıkla açlıkla karıştırılır. İçme suyu ile iştahınızı sadece bastırırken kendinize yemek yemeniz gerektiğini hissedebilirsiniz.

Bir şeyler çerezlemeye başlamadan önce, büyük bir bardak su içip 20 dakika bekleyin. Açlık duygusu susuzluğa bağlıysa, iştahınız bu süre içinde düşecektir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Aşı Randevusu Alma

Aşı Randevusu Alma konusunda aydınlatılmayı bekleyen birçok kişi var. Aşılama sırası gelenler MHRS (Merkezi Hastane …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir