İsilik Nedir?

İnsan cildindeki ter bezlerinin tıkanması sonucu ortaya çıkan isilik şikayeti, terin dışarı çıkamaması sonucu cilt altında kabarcıklar oluşmasına ve ciltte döküntü meydana gelmesine neden olur.

Özellikle yaz aylarında ve her yaşta görülen isilik bebeklerde daha sık görünmektedir. Bu şikayetlerden doğal olarak nasıl korunabileceğinizi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İsilikten kurtulmak için öncelikle vücudunuza temas eden ısı ve nem oranının azaltılması gerekmektedir. Aksi taktirde ısının artması sonucu artan terleme oranı şikayetlerinizi ileri boyutlara taşıyabilir.

Deniz Suyu İsilik İçin İyi Bir Çözümdür

İsilik sorunu ile karşı karşıya kalanlar için bir diğer çözüm yolu ise deniz suyudur. Deniz suyu cildin gözeneklerini açtığı için şikayetlerinizi asgariye indirebilir. Deniz suyu ile cildinizi güzelce yıkadıktan sonra ardından ılık tatlı su ile temizleyebilirsiniz.

Kıyafet seçimi de bu şikayette çok önemlidir. Terlemeye karşı mümkün olduğunca ince ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir.

Mutlaka bir cildiye uzmanına gidiniz.

İsilik ile ilgili görselleri aşağıda bulabilirsiniz.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir