İnstagramdan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

İnstagramdan Para Kazanma Yolları Nelerdir?

   Gelişen, değişen iş imkanları ve hayat şartlarıyla para kazanmanın çok sayıda türevi oluşmuştur. Bunlardan biri de popüler bir sosyal medya platformu olan Instagram uygulaması üzerinden para kazanmaktır. Instagram, esasen bir fotoğraf çekme ve bunu paylaşma üzerine kurulu bir uygulama olduğundan bu platformda yapacağınız işin göze hitap etmesi son derece önem taşıyor. Kitlelerin ilgi ve ihtiyaçlarını analiz ederek çeşitli ürünlerin satışını yapabileceğiniz butikler açabilir ya da kişisel deneyimlerinizde yer vereceğiniz ürün tanıtımlarıyla para kazanabilirsiniz. Hitap etmek istediğiniz kitleyi önceden belirlemeli ve bu kitlenin getirebileceği olası kazancı önceden hesap etmeniz faydalı olacaktır.

Instagram’dan E-Ticaret Yapmak İsteyenler Nasıl Bir Yol İzlemeli?

   Instagram’da başlamayı düşündüğünüz e- ticaret hayatınızı kısa sürede aktif hale getirmek için öncelikle kurumsal bir kimlik edinmeniz sizin lehinize olacaktır. Hem çeşitli platformlarda görünürlüğünüzü arttıracak hem de görenlerin size güven duymasınız sağlayacaktır. Düşük bütçelerle reklam yapmanız sitenizin tanınmasına olanak sağlayacaktır. Etkili ve akılda kalıcı, estetik renklerden oluşan gönderileriniz e- ticaret sitenizin takip edilmesini ve beğenilmesini kolaylaştıracaktır. Gönderilerinizin altına eklediğiniz hashtag yani konu etiketleri, etiketlediğiniz konuların görsellerinin bulunduğu gönderiler arasında görünmesini sağlayacaktır. Kişisel hesabınız aracılığıyla yeni oluşturduğunuz kurumsal hesabınızı görünür kılabilir, çevrenize hesabınızı tanıtabilirsiniz. Sitenizin bir linkini muhakkak hesabınıza iliştirmeli ve e-ticaret sitenizi ulaşılır hale getirmelisiniz.

Instagram’dan Satış Yapanlar Nasıl Vergilendirilir?

    Pek çok e-ticaret sitesinde olduğu gibi Instagram üzerinden yapılan e-ticaret uygulamaları da yasaldır. Ülkemizde yeni yeni ve hızlı bir şekilde gelişmeye başlayan Instagram üzerinden satış, vergilendirme sisteminde de yeni bir yola girmeyi zorunlu kılmıştır. Instagram satışlarının vergilendirmesi satılan ürüne, gelirin büyüklüğüne ve şirket türüne göre değişebilmektedir. Örneğin bazı ürünlerin KDV yüzdesi sekiz değerini gösterirken bazı ürünlerin KDV yüzdesi on sekiz değerini gösteriyor olabilir. Bu tamamen satış hacminize göre değişmektedir. Satışlarınızı vergilendirmeden, faturalandırmadan gerçekleştirmenizin cezai yaptırımı olup bu durum aynı zamanda müşteri adaylarınız için de güven problemi oluşturacaktır. Satışlarınız için ödeyeceğiniz belli miktarda vergi, e-ticaret hayatınızın sağlıklı büyümesini kolaylaştıracaktır.

En Çok Hangi Ürünler Instagram’dan Satılır?

   Instagram satışlarında kullanıcıların ilgi, ihtiyacına yönelik olarak en çok satılan ürünler şöyle sıralanabilir:

 1. Cep telefonu kapağı
 2. Özel baskılı ve tasarım t-shirt
 3. Takı ve aksesuar
 4. Abiye elbise
 5. Tablolar
 6. Ayakkabı
 7. Makyaj malzemeleri
 8. Saat
 9. İç çamaşırı
 10. Spor ürünleri
 11. Eğitici oyuncak
 12. İkinci el kitap ve her türlü ürün
 13. Elbise ve her türlü kıyafet
 14. Gelinlik
 15. El yapımı ürünler
 16. Oyuncaklar ve bilgisayar oyunları
 17. Sağlık ve güzellik ürünleri
 18. Elektronik ürünler
 19. Kokulu, dekoratif ürünler
 20. Kişiye özel ürünler

Instagram Reklamcılığı Ücretleri Nedir?

   Instagramda tanıtımını yapmayı planladığınız ürünleriniz ya da sayfalarınız belli faktörlere göre ücretlendirilir. Bu faktörler tanıtımı yapacak firmanın ya da kişinin size sunacağı teklife ve sizin isteklerinize göre değişkenlik gösterir. Reklamınızın aylık mı günlük mü ya da yıllık mı olacağına karar vermeniz durumunda ilgili kişiler sizlere bunlarla ilgili ücret tekliflerini sunar ve sizler de bütçeniz ve istekleriniz doğrultusunda uygun reklam paketini seçersiniz. Instagram reklamcılığı açık arttırma modeliyle işlemektedir. Açık arttırmada tek faktör maddi unsurlar olmayıp reklamcının teklifinde yer alan hedef kitle de önem taşımaktadır. En kaliteli teklifi veren ve en yüksek bütçe teklifini veren reklamcıların reklamları daha çok ve sık görülmektedir.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir