İlave Gümrük Vergisi Getirildi

4 Binden Fazla Ürünün İthalatına İlave Gümrük Vergisi Getirildi…

Özellikle 2020 yılının Nisan ayında ihracatın ithalatı karşılama oranında ciddi bir düşüş gözlenmiştir. 2020 yılının ilk 4 aylık döneminde ciddi oranda düşüş gösteren ihracatımıza karşın, ithalatımızda sınırlı düzeyde de olsa bir artış görülmektedir. Aradaki makasın açılması dış ticaret açığımızın daha da artmasına sebep olmaktadır. Bu doğrultuda, koronavirüs salgınının ülkemiz ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması ve yerli sanayimizin artan ithalat baskısına karşı korunması amacıyla; 5 farklı tarihte alınan 7 adet Cumhurbaşkanı Kararı [1] ile motor parçaları, spor malzemeleri, klima, beyaz eşya, inşaat malzemeleri, tekstil ve konfeksiyon ürünleri gibi 4 binden fazla ürünün ithalatına ilave gümrük vergisi getirilmiştir. Aramızda Gümrük Birliği bulunan AB ülkeleri ile halihazırda serbest ticaret anlaşmamız bulunan ülkeler bu değişikliklerden muaf olacaktır. Dış ticaretimizin büyük bölümünü gerçekleştirmekte olduğumuz bu ülkelerin söz konusu değişikliklerden muaf olması, yeni ilave gümrük vergisi değişikliklerinin Türkiye’nin ithalat faturası üzerinde kayda değer bir değişiklik yaratmayacağını göstermektedir. Öte yandan, üretimde kullanılan hammadde ve ara mamullere de getirilen bu ilave gümrük vergilerinin yaratacağı üretim maliyetlerini artırıcı etkinin, fiyat artışlarını da beraberinde getirmesi muhtemeldir.


[1]18 Nisan 2020 Tarihli 31103 Sayılı Resmi Gazete, 21 Nisan 2020 Tarihli 31106 Sayılı Resmi Gazete, 5 Mayıs 2020 Tarihli 31118 Sayılı Resmi Gazete, 11 Mayıs 2020 Tarihli 31124 Sayılı Resmi Gazete, 20 Mayıs 2020 Tarihli 31132 Sayılı Resmi Gazete

Yazar Rumuz: EconStat

Anahtar kelime: İlave Gümrük Vergisi

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Tapering Nedir?

Ekonomi haberlerini takip etmiyor olabilirsiniz fakat enflasyon nedeniyle dolar alan bir vatandaşsanız, tapering kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki tapering nedir? Gelin bu yazımızda çok açık dille taperingi anlatalım.