Hollanda’da Komik Karar

Hollanda’da komik bir tasarı oylanacak. Tasarı parlamento tarafından onaylanırsa cezası 2 yıla kadar olan mahkumlardan hapishanede kaldıkları için gecelik 16 Euro (50 TL) alınacak.

Hollanda Adalet Bakanlığı sözcüsü Wiebe Alkema, Adalet Bakanı Yardımcısı Fred Teeven’in, hapiste kalanların devlete masraf çıkardıkları ve bu masrafın devletin ödemesinin adaletli olmadığı düşüncesiyle bu tasarının onaylanması gerektiğini söylediler. Alkema, “Biri hapse girdiğinde giderlerinin tamamını devletin ve toplumun ödemesinin adil olmadığını düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Alkema, devletin, cezaevlerinde kalan bir mahkumun günlük 250 Euro (750 TL) masrafını karşıladığını bildirdi.

Tek masrafın bu olmadığını bildiren yetkililer ayrıca mahkumların, tutuklanma kararı çıkana kadar hukuki soruşturmanın giderleri de bulunduğunu, bu giderlerin de masraf olarak hesaplanması gerektiğini bildirdiler. Kabul edilmesi halinde iki tasarının, resmi rakamlara göre 12 binden fazla mahkumun bulunduğu ülkede yıllık 65 milyon Euro (195 milyon TL) gelir sağlayacağı tahmin ediliyor.

Tasarı kabul edilirse 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girecek. Hollanda’da Komik Karar geçmedi.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara'daBaşarılı Uyuşturucu Operasyonu

Ankara’da Uyuşturucu Operasyonu

Geçen hafta Ankara’da uyuşturucu operasyonu kapsamında gözaltına alınan 351 kişide 48’i mahkeme kararıyla tutuklandı. Ankara …