Hayvanlar için İlk Yardım

Sevimli dostlarımız için ilk yardım malzemeleri nelerdir biliyor musunuz? Yada öncelikle nelere bakmalıyız biliyor musunuz? Bu bilgilerin tamamı haberimizde…

Bir yaralanma meydana geldiğinde yapılacak en uygun hareket bir profesyonele danışmaktır. Genel bilgi içeren bu yazımızın kapsayamayacağı kadar değişik durumlar meydana gelebilir. Bazı hallerde ilk yardım müdahalesi hayati önem taşıyabilir. Aşağıda, hayvanınızın durumunu değerlendirmek ve ev tipi ilk yardım malzemesinin neleri kapsaması gerektiği hakkındaki bazı bilgileri sıralayacağız.
“Normal” durumun ne olduğunu tayin etmek

Hayvanınızın gereksinimlerini anlamak için onun fiziksel kondisyonunu bilinçli olarak değerlendirmelisiniz. Çünkü hayvanların çoğunluğu başlarına gelen hadise yüzünden metanetlerini kaybetmezler ve bu yüzden sancı-acı veya aşırı rahatsızlık emareleri göstermezler. Hayvanınız için nelerin normal ve nelerin anormal olduğu hususları bilmeniz EN ÖNEMLİ husustur. Herhangi bir ACİL durum yokken hayvanınızın normal haldeki ateşini, nabzını ölçün, rengini ve nefes alışlarını tesbit edin.

Ateş Ölçmek

Hayvanınızın ateşini ölçmek için rektal termometre kullanınız ve ucuna bir tür yumuşak madde (vazelin, yağ vs. gibi) sürünüz. Termometreyi rektumun 2-3 santim kadar içerisine yerleştiriniz, 60 saniye bekletiniz sonra çıkarıp ateşin derecesini okuyunuz. Köpek ve kedilerin ateşi genellikle (101 F-38.33 C) ile (102 F-38.9 C) derece arasında olur ve bunlar normal değerlerdir.

Nabız Kontrolu

Nabız kontrolu için elinizi ön ayakların arkasına göğüs üzerine veya arka ayağın iç üst kısmına koyarak kalp atışlarını hissediniz.

Hayvanın Rengi

Hayvanınızın rengi diş etlerinin veya dilinin rengine bakmakla tesbit edilebilir.

Nefes Alışları

Hayvanınızın göğsüne bakarak nefes alışlarını kontrol edebilirsiniz.

Eğer hayvanınız hasta olur veya yaralanırsa, en doğrusu derhal veterinerinizi aramak olacaktır. Eğer evden uzakta, seyahatte veya kırsal kesimde iseniz, elinizde ilk yardım çantası var ve nasıl kullanılacağını biliyorsanız hayvanınızı daha fazla incinmekten ve acı çekmekten kurtarabilirsiniz. Hayvanınıza ilaç tedavisi uygulama hakkında DAİMA VETERİNER’inize danışıp talimat alınız.

İlk Yardım Malzemeleri ve Kullanımları

 1. Cımbız veya Kilitlemeli pense (Diken çıkarma veya kıstırıcı olarak kullanılır); Kilitlemeli pense makas biçiminde olan ve diken, kıymık, kene ve buna benzer şeyleri yakalayıp çekmekte kullanılan çok faydalı bir alettir. Ağıza veya deriye batan her şeyi çıkarabilir.
 2. Termometre; düşük ateş hayvanınızın çok hasta veya hypotermia (Düşük Ateş) olduğunu gösteririr. Her iki durumda da hayvanı sıcak tutmalıdır. Yüksek ateş, enfeksiyon veya hypertermia (Yüksek Ateş) göstergesidir. (106-107 F-41.1-41.7 C) derece ateş hayvanınızın beynini tahrip etmeye sebep olabilir.
 3. Su; Temiz suyu içmek, ısınmış hayvanı serinletmek, yaralarını yıkamak için devamlı yanınızda bulundurmalısınız. Hayvanınızın yürüdüğü yerlere su serperek onun serinlemesini kolaylıkla temin edebilirsiniz.
 4. Styptic Pudra; Parçalanmış ayak tırnakları kanamalarını durdurmada önemli malzemedir.
 5. Bandaj Malzemeleri; Hayvanın yaralarını yalamaması, kaşımaması ve yaranın temiz tutulması, kanamanın durdurulması hallerinde kullanılan çeşitli bandaj malzemesi vardır. Normalde çok yumuşak tabiatlı hayvan dahi, canı yandığında agresif olabilir. Gazlı bez ile çenesini sarmanız korunmanızı sağlar. Vücudu dengelemek ve korumak için bandajlama yapılabilir. Lüzumlu bandaj malzemeleri aşağıdadır.
  Bir rulo yumuşak sargı bezi
  Bir rulo yapışkan tape
  Bir rulo “Islak Sargı”
  Kare-gazlı bezler
  Bir rulo gazlı bez (Kanamayı durdurmak veya Çene sarmak için)
 6. Ipecac Şurubu; Her 5 kg. ağırlığa 1 çay kaşığı (Kusturmak için) Eğer köpeğiniz zehirli bir madde yutmuş ise bu duruma en iyi çare zehirli maddenin dışarıya çıkarılmasıdır. YALNIZ yakıcı veya yıpratıcı madde olmaması şartıyla. Veterinerlerin tanımladığı genel zehirlenmeler fare zehiri ve antifriz zehirlenmeleridir. Bu maddelerin neden olduğu zehirlenmeler ACİL DURUM sınıfına girer.
 7. Göz Yaşartıcı (gözleri rahatlatmak veya yıkamak için); Hayvanınızın gözüne giren kıymık ve buna benzer yabancı maddeleri kilitli pense ile çok dikkatli olarak çıkarabilirsiniz.
 8. 0.325 mg.Buffered Aspirin; (Beher 25 kg. İçin 1 adet miktarında sancı veya ağrılı adaleler için) Adalelerde veya eklem yerlerindeki iltihaplanmayı önlemede çok tesirli yaklaşımdır. Yaralanmış hayvanınızı rahatlatır. Tüm köpekler Aspirin almamalıdır. Köpekler her 8-12 saat ara ile aspirin alabilirler.

KEDİLER Aspirine karşı çok hassastırlar.KEDİLERE ASLA 72 saat ara geçmeden tekrar ASPİRİN VERİLMEMELİDİR. Tylenol kediler için zehirdir. Veterinerinize danışmadan hayvanınıza hiç bir ilaç vermeyiniz.

 1. 25 mg. Diphenhydramine HCI; Haşarat ısırmasından oluşabilecek allerjik reaksiyonları azaltmada iyi netice verir. Eğer ağız içine arı sokmuşsa reaksiyon boğazı ve nefes borusunu tıkama şeklinde ciddi olabilir. Bu ilacın İlk Yardım Malzemesi olarak kulanılması için veterinerinizden onay ve talimat alınız.
 2. Düdük; (Kırsal alanda Yardım istemek için) Eğer hayvanınız veya kendiniz kazaya uğradınızsa yardım için dikkat çekmekte kullanılır.
 3. Üç Antibiyotikli Merhem; Kesikler ve sıyrıklar içinkullanılır. Bandajlamada olduğu gibi hayvanınızın enfeksiyon kapmasını önler.
 4. Kurtarma İlacı (Rescue Remedy); Şok veya travma halinde her 15 dakikada bir, dil üzerine iki damla veriniz. Bu ilaç insanların aşırı stres veya şok tedavisinde kullanılır. Hayvanlar ne zaman strese girse veya yaralansa bu ilaç kullanılabilir.
 5. Arnica; Adale sakatlanmaları ve diğer travmalarda, her 15 dakikada bir, dil üzerine iki damla olarak verilebilir. Ev tipi ilaçtır, hayvanınız için emniyetlidir.
 6. Antiseptic Likit; Yaraları yıkamak için kullanılır. (Hydrogen Peroxide, chlorhedexine) Yaraları ilaç sürmeden ve sarmadan evvel yıkamak, temizlemek için kullanılır.
 7. Makas; Bandajları kesmek için kullanınız. Keskin bir bıçak da çok kullanışlı olur.
 8. Battaniye; Hayvan ekseriya yaralanınca şok’a girebilir. Battaniye onu sıcak tutar. İki kat katlanarak sedye vazifesi görebilir.

Bir kova da çok faydalı olur.

Özetleyelim: Hazırlıklı olun. Hayvanınızın normal durumunu bilin, onu tanıyın böylece herhangi bir anormal hali kolaylıkla tesbit edebilir ve gereken müdahaleyi yapabilirsiniz.

Acil durumlarda kullanılacak malzemeyi el altında bulundurun.

Hayvanınıza, acil durumlarda tatbik edilecek ilaçları tesbit ediniz. İlk Yardım Malzeme (İlaç ve Gereçlerin) seçimi ve kullanım metodları hakkında bilgi almak için veterinerinizeden onay ve talimat alınız.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Kurumsal Araç Kiralama ve Karavan Kiralama Hizmetleri

Kurumsal Araç Kiralama ve Karavan Kiralama Hizmetleri mi arıyorsunuz? A’dan Z’ye şoförlü araç kiralama hakkında …