Hamilelerin Oje Sürmesi Sakıncalı Mı?

Hamilelik boyunca kendi sağlığınızdan daha çok bebeğinizin sağlığınıza önem göstermenizde gerekiyor. Anne adaylarının doktorlarına sorduğu en yaygın soru Hamilelerin Oje Sürmesi Sakıncalı Mı?

Bu neden ojeden biraz uzak durmak zorunda kalacaksınız. Çünkü ojeler içerisinde zehirli kimyasal olan DBP, tolüen ve formaldehit maddelerini içeriyor.

Bu maddeler hamilelik boyunca kişilerin çocuklarına ve üreme hormonlarına bazı zararlı etkiler meydana getirebiliyor.

Bu yüzden uzmanların tavsiyesi hamilelik süresi boyunca ojeden uzak durmak yönünde.

Ancak yapılan kimyasal araştırmalar sonucunda bilinen 3 ünlü marka; OPI, Sally Hansen ve Essie ürünlerinin ojelerinde bu kimyasal maddelerin bulunmadığını ortaya koymuşlardır.

Bu yüzden eğer illa oje kullanmak istiyorsanız çocuğunuzun sağlığını ve kendi sağlığınızı riske atmamak için sağlık yönünden sakıncası az olan markaların ojelerini kullanmanızı öneriyoruz.

Ancak uzmanların görüşüne göre; ojelerin içerisinde bu kimyasal maddeler bulunmasa bile üreme hormonları üzerinde çeşitli etkilere sahiptirler.

Bu yüzden hamilelik süresince kullanılmaması olası enfeksiyon bulaşmalarının önüne geçmek için oldukça faydalıdır.

Ancak ne olursa olsun ben oje kullanacağım diyorsanız, hamilelerin oje sürmesi sakıncalı olduğunu unutmayın.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

Ankara’da 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti

Ankara'da 1 Yılda 12 Hamile Kadın Covid Nedeniyle Vefat Etti. 12-15 yaş arasındakilerde de aşılanmaya başladıkları sevindirici haber. 60 yaş ve üstündeki vatandaşlarımız en çok aşılanan demografik yaş grubu. Ölüm oranlarının yüksek olduğu bu yaş grubundaki aşı olma başarısı bizleri çok sevindiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir