evde spor
günlük spor

Günlük Spor ve Fitness Hareketleri

Sağlıklı ve güzel bir vücut için yapmamız gerek en önemli faktör spor ve beslenmedir. Size sunacağımız bu fitness hareketlerini zaman buldukça (haftada en az 4 kez) yaparsak sağlıklı ve bakımlı bir vücudumuz olması için yeterli olacaktır. Unutmadan bu küçük hareketlerle zayıflamak mümkün değil; sadece sağlıklı, zinde ve bakımlı olmak mümkündür.

Birde şunu belirtmeliyiz ki, yapılan tüm hareketler 10 defa tekrarlanmalıdır.

  1. İlk önce elimize içi su ile dolu yarım litrelik pet şişeleri alıyoruz. Daha sonra ayaklarımızı omuz eşitliğinden bir kadar açıp aşağı-yukarı hareket ediyoruz. Şekildeki gibi …
  2. Şişeleri elimize alıyoruz, kollarımızı biraz öne doğru uzatıyoruz ve çokta aşağı eğilmemek şartıyla yine aşağı yukarı hareket ediyoruz.
  3. Biraz ısındıktan sonra artık biraz daha zorlayacak hareketlere geçebiliriz. Yere uzanıyoruz, ayaklarımızı biraz geri çekip, ellerimizi boynumuzun arkasına koyuyoruz ve omzumuzu birazcık yerden kaldırılmış şekilde bir durum alıyoruz. Sonra bu duruma sağa-sola çevriyoruz.
  4. Daha sonra bize hacimce büyük fitness topu gerekecek. Topu ayaklarımızla tutmaya çalışıyoruz. Kendimizi hazır hissetiğimizde ayaklarımızla topu yukarı-aşağı kaldırıp-indiriyoruz. Bu sırada istem dışı ellerimiz de harekete gelecektir.
  5. Bundan sonra ki harekette topu belimizin altına koyuyoruz. Eller yine boynun arkasına gidiyor. Ayaklar yere basıyor ve topun üzerinde ileri-geri hareket ediyoruz.
  6. Şimdi topu daha da belimizin altına alıyoruz ve tüm bedenimizle arkaya eğilip o durumda 10 saniye kalmaya çalışıyoruz.
  7. Şimdi biraz daha zor bir harekete geçiş yapıyoruz. Şimdi topu bir kenara bırakıp, fitness egzersiz tekerini alıyoruz. Yüzükoyun uzanıp yukarı-aşağı ellerimizle hareket ediyoruz. Bu biraz zor bir hareket olsa da, çalışalım üstesinden gelelim.
  8. Şimdi ise ellerimiz tamamen yerde. Dizlerimizin üzerinde durup öne doğru kafamız uzatarak yukarı bakıyoruz.
  9. Artık sırt üstü uzanıyoruz. Ayaklarımız yerde, fakat dizimiz 90 derece açı altında açtık ve ellerimiz dizlerimize doğru uzanmış bir vaziyette olmalı. Yine ileri-geri hareket ediyoruz.
  10. Nihayet son hareketimiz su içmek olacak, su formumuzu korumakta bize yardımcı olacaktır.

Ankara Habercim olarak, Atamızın lafı ile sporumuzu sonlandıralım. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

Hakkında Ankara Habercim Yazarı

Check Also

aluminyum kapı

Alüminyum Kapı

Alüminyum kapı hakkında bilgilere firmamız aracılığıyla ulaşabilir; mekanınıza verimliliği yüksek bir kapı seçerek memnuniyetinizi bizimle artırabilirsiniz.